avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbarea numelui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbarea numelui

Dupa divort am pastrat numele fostului sot.
La recasatorie doresc sa iau numele actualului sot impreuna cu numele meu de fata. Este posibil? Unde sa ma adresez?
Cel mai recent răspuns: gabriela_marc , utilizator 16:51, 8 Noiembrie 2010
la starea civila te intreaba
tot acolo trebuie sa te adresezi
Nu este posibil ca DOAR prin casatorie sa reveniti la numele de fata la care sa adaugati numele sotului.

Prin casatorie puteti sa:
a) ramaneti cu numele dinainte de casatoria despre care discutam (adica pastrarea numelui actual al dvs., acela de dupa divort)
b) luati numele sotului
c) luati numele (numele dvs. actual, din prezent (nu cel de-acu' o casatorie) si al sotului nr. 2) reunite.

In privinta revenitrii la numele dinainte de casatoria 1, acela de fata, trebuie sa procedatio la "schimbarea numelui pe cale administrativa". Daca beti folosi butonul de cautare din forum veti gasi informatii despre procedura.
Ca sa avti la final numele pe care il doriti dvs., ar trebui ca schimbarea pe cale administrativa sa o facti inainte de a doua casatorie.
Ultima modificare: Luni, 8 Noiembrie 2010
smeagull, utilizator
pa cale administrativa va schimbati intai numele actual cu cel de fata, apoi daca vreti sa purtati nume dvs reunit cu cel al sotului, tineti cont ca si viitorul sot va lua si numele dvs,
Va multumesc pentru raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare nume Junona Junona Va rog sa ma ajutati cu informatii cu privire la schimbarea numelui, si anume, eu si sotul meu ne-am hotarat sa reunim numele sau si al meu dinainte de a ne ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, schimbare nume in italia gabi20 gabi20 am primit cetatenie italiana de curand, si as vrea sa stiu cum trebuie sa procedez in continuare,am fost instiintata ca trebuie sa revin la numele dinaintea ... (vezi toată discuția)
Retragere nume de familie dupa divort ContSters163921 ContSters163921 Stiu ca s-a mai dezbatut aceasta problema,insa as dori sa-mi expun si eu pasul. Sunt divortat de 5 ani.Am fost intrebat daca vreau sa las in continuare numele ... (vezi toată discuția)