Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cesiune drepturi litigioase
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cesiune drepturi litigioase

Buna ziua,
Am cumparat o suprafata de teren de la o persoana care si-a cerut in instanta reconstituirea dreptului de proprietate. Este vorba de un contract notarial prin care, persoana respectiva imi vinde acea suprafata in baza sentintei definitive si irevocabile prin care primaria este obligata sa il puna in posesie.
Primaria tergiverseaza situatia si termenul din antecontractul meu a expirat. M-am inteles cu persoana respectiva , ca in baza antecontractului meu , sa imi cesioneze drepturile litigioase si sa fac eu demersurile in continuare.
Avocatul meu imi spune ca nu pot face aceasta cesiune de litigiu deoarece, in materie de fond funciar nu este permisa cesionarea. Va rog, imi puteti spune daca aceasta cesiune este posibila sau nu? Multumesc.
1) Dreptul nu mai este unul litigios. Din cate inteleg ati contractat in urma unei hotarari irevocabile prin care cel cu care ati contractat a dobandit un drept. Rezulta cu claritate ca dreptul nu mai este unul litigios pentru ca litigiul a fost deja solutionat. Imprejurarea ca primaria amana punerea in executare a hotararii nu transforma dreptul intr-unul litigios pentru ca nu va mai puteti judeca privitor la acest drept ci doar puteti sa obligati primaria printr-o procedura speciala prev. de art. 64 din Legea 18/1991 sa execute hotararea.
2) Chiar daca dreptul ar fi litigios nu stiu sa existe vreo interdictie privind cesiunea de drepturi litigioase in materia fondului funciar.
Art. 4 din Titlul X al Legii 247/2005 - Cu excepţia litigiilor privind reconstituirea dreptului de proprietate privată şi legalitatea titlului de proprietate, conform legilor fondului funciar, existenţa unui litigiu privitor la un teren cu sau fără construcţii nu împiedică înstrăinarea acestuia şi nici constituirea altor drepturi reale sau de creanţă, după caz.
Asta în cazul în care mai există litigiul.
Multumesc mult.
Se poate cesiona un dosar cu privire la restituirea unui teren agricol -(acum teren intravilan ) aflat spre solutionare la Primarie ?
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns ?