Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlul de proprietate si cesiunea drepturilor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlul de proprietate si cesiunea drepturilor litigioase

Buna seara,
Daca se poate, as dori sa ma ajutati cu o informatie. Am cumparat un teren (prin act notarial) de la o persoana care are o sentinta definitiva si irevocabila de reconstituire a dreptului de proprietate pe vechile amplasamente, in baza legii 18/1991,si primaria tergiverseaza de patru ani punerea in executare a hotararii.
Am convenit cu vanzatorul sa imi cesioneze drepturile litigioase cu privire la terenul cumparat de mine (sunt mai multi mostenitori si
terenul cumparat de mine reprezinta exact terenul care i se cuvine potrivit partajului voluntar notarial, care a stat la baza expertizei tehnice din proces si care este parte integranta din sentinta judecatoreasca ).
In baza acestui act de cesionare a drepturilor litigioase , titlul de proprietate va fi emis pe numele meu , alaturi de ceilalti mostenitori, sau va fi emis tot pe numele vanzatorului?
De asemenea , as dori sa stiu ce se poate intampla in cazul in care ,vanzatorul poate a mai vandut acel teren inca o data ,sau de n ori. Prin cesionarea aceasta , dreptul meu va fi protejat ? Sau eu va trebui sa raspund si pentru alte ilegalitati pe care acest vanzator le-a mai facut ( in ideea ca el a mai vandut inca o data terenul respectiv).

Va rog imi poate da cineva un sfat in aceasta problema:

Am cumparat un teren (prin act notarial) de la o persoana care are o sentinta definitiva si irevocabila de reconstituire a dreptului de proprietate pe vechile amplasamente, in baza legii 18/1991,si primaria tergiverseaza de patru ani punerea in executare a hotararii.
Am convenit cu vanzatorul sa imi cesioneze drepturile litigioase cu privire la terenul cumparat de mine (sunt mai multi mostenitori si
terenul cumparat de mine reprezinta exact terenul care i se cuvine potrivit partajului voluntar notarial, care a stat la baza expertizei tehnice din proces si care este parte integranta din sentinta judecatoreasca ).
In baza acestui act de cesionare a drepturilor litigioase , titlul de proprietate va fi emis pe numele meu , alaturi de ceilalti mostenitori, sau va fi emis tot pe numele vanzatorului?
De asemenea , as dori sa stiu ce se poate intampla in cazul in care ,vanzatorul poate a mai vandut acel teren inca o data ,sau de n ori. Prin cesionarea aceasta , dreptul meu va fi protejat ? Sau eu va trebui sa raspund si pentru alte ilegalitati pe care acest vanzator le-a mai facut ( in ideea ca el a mai vandut inca o data terenul respectiv).