Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... reziliere abonament vodafon
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

reziliere abonament vodafon

Detin pe firma ( SRL) 2 abonamente la vodafon care expira in 09.2011 , dar eu voi pleca din tara ( in urma acceptarii unui job in strainatate) in 02.2011 iar firma isi va suspenda activitatea pe 1 an de zile , cum pot rezilia contractul cu cei de la vodafon ? Compania respectiva imi cere 150 euro pentru fiecare sim in parte .
Multumesc !
daca ati semnat o astfel de clauza contractuala, sunteti buna de plata...:(
Conform art. 84 din Legea nr. 296/2004, modificata si actualizata, "dreptul consumatorului la denuntarea sau rezilierea contractului nu poate fi anulat sau restrans de nicio clauza contractuala sau intelegere intre parti, in cazurile prevazute de lege, aceasta fiind considerata nula de drept.," in consecinta puteti rezilia respectivul contract fara achitarea taxei de reziliere. De altfel, clauza care impune consumatorului achitarea unei taxe in cazul denuntarii unilaterale a contractului, este considerata clauza abuziva, potrivit alin. 1 lit. j din anexa Legii nr. 193/2000. Drept urmare, cu o notificarea prealabila de 30 de zile, ( sau prin modalitatea prevazuta in contract), puteti denunta in mod unilateral respectivul contract.
simona.aspritoiu a scris:

Conform art. 84 din Legea nr. 296/2004, modificata si actualizata, "dreptul consumatorului la denuntarea sau rezilierea contractului nu poate fi anulat sau restrans de nicio clauza contractuala sau intelegere intre parti, in cazurile prevazute de lege, aceasta fiind considerata nula de drept.," in consecinta puteti rezilia respectivul contract fara achitarea taxei de reziliere. De altfel, clauza care impune consumatorului achitarea unei taxe in cazul denuntarii unilaterale a contractului, este considerata clauza abuziva, potrivit alin. 1 lit. j din anexa Legii nr. 193/2000. Drept urmare, cu o notificarea prealabila de 30 de zile, ( sau prin modalitatea prevazuta in contract), puteti denunta in mod unilateral respectivul contract.

Rezilierea se poate face oricand, insa contractul se deruleaza pana la 09.2011.
Legea 296/2004 Art. 82
Contractul trebuie sa stipuleze, cu caractere mari si in imediata vecinatate a locului rezervat pentru semnatura consumatorului, clauza expresa despre dreptul de denuntare unilaterala a contractului, dupa caz, precum si numele si adresa comerciantului fata de care consumatorul poate sa isi exercite acest drept, conform dispozitiilor legale.
Clauza contractuala prevede incetarea contractului la o data fixa (09.2011) Aceasta este clar precizata in contract, nu este abuziva, nu restrange si nici nu anuleaza dreptul de a rezilia contractul (la acest termen)

Daca clauza cu taxa este intr-adevar abuziva, atunci se aplica L193/2000, Art. 6.
Clauzele abuzive cuprinse in contract constatate fie personal, fie prin intermediul organelor abilitate prin lege nu vor produce efecte asupra consumatorului, iar contractul se va derula in continuare, cu acordul consumatorului, numai daca dupa eliminarea acestora mai poate continua.

Dupa eliminarea clauzei taxei, nu vad de ce contractul nu se poate continua.

Asta inseamna ca acest contract va dura pana in 09.2011, intru-cat nu se poate rezilia inaintea acestei date. De aici rezulta si obligatia d-voastra de a plati contractul pana la capat, chiar daca nu mai vreti sa beneficiati de servicii. Insa contractul nu se va prelungi automata, daca aveti o asemenea clauza.

Ar fi o posibilitate, si anume nu suspendarea activitatii firmei ci dizolvarea firmei. In acest fel una din partile contractuale dispare, contractul nu se mai poate desfasura.
kappauser, utilizator
Am sa postez un art din Legea 193/2000 .

Art. 2. - (1) Prin consumator se înţelege orice persoană fizică sau grup de persoane fizice constituite în asociaţii, care, în temeiul unui contract care intră sub incidenţa prezentei legi, acţionează în scopuri din afara activităţii sale comerciale, industriale sau de producţie, artizanale ori liberale.

Deci pica din discutie ceea ce a spus ofelia23
Detin pe firma ( SRL)

In concluzie trebuie sa plateasca taxa de reziliere.

Din pacate si OPC-ul este de aceeasi parere, societatea de telefonie are dreptul la o justa despagubire, atata vreme cat nu e trecut in contract o suma fixa in caz reziliere.
Justa despagubire se refera la contravaloare lunilor ramase pana la rezilierea normala a contractului.
Incercati o intelegere amiabila, in cazul meu s-a putut rezilia contractul fara nici un fel de despagubire.