avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2007 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie modificata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie modificata

Buna ziua.Am lucrat la o firma timp de 4 ani ,iar de cateva luni nu mai primeam salariul .Am depus cerere de demisie prin care am cerut sa mi-se inchida contractul de munca cu art.79 alin.8,iar cand am ridicat cartea de munca era inchisa cu art.79 alin.7 ,ce pot face si unde ma pot adresa pentru ca eu trebuie sa imi recuperez si salariul din acele luni in care nu l-am primit ?Va multumesc:">
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:29, 9 Noiembrie 2010
In decizia de concediere trebuie obligatoriu sa fie indicat organismul caruia tb sa va adresati in caz de litigii.Daca firma nu poate face dovada ca a platit salariile catre dvs.cel mai bine este sa va adresati instantei.Daca contestati si modul de inchidere al CIM,respectiv articolul si numarul puteti cere si modificarea.Cel mai bine este sa va angajati un avocat,cheltuielile de judecata in cazul in care castigati procesul vi le recuperati prin instanta de la firma,iar litigiile de munca sunt scutite de taxa de timbru.Daca firma nu face dovada platilor catre dvs.aveti sanse de reusita garantate.
Aveti grija termenul contestatiei este 30 zile de la data comunicarii deciziei.
Ultima modificare: Marți, 9 Noiembrie 2010
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Daca aceasta hotarare a angajatorului,de a va incadra demisia la alin. 7, nu v-a creat obligatii suplimentare fata de acesta, nu-i nicio problema, in sensul ca nu-l scuteste de obligatia de a va platii toate drepturile la zi.
In fond puteti dovedi ceea ce ati cerut prin acea cerere.
Actiune in instanta la tribunalul din raza dumneavoastra de domiciliu.
Ultima modificare: Marți, 9 Noiembrie 2010
rosu gheorghe, utilizator
simonaoprica a scris:

In decizia de concediere trebuie obligatoriu sa fie indicat organismul caruia tb sa va adresati in caz de litigii.Daca firma nu poate face dovada ca a platit salariile catre dvs.cel mai bine este sa va adresati instantei.Daca contestati si modul de inchidere al CIM,respectiv articolul si numarul puteti cere si modificarea.Cel mai bine este sa va angajati un avocat,cheltuielile de judecata in cazul in care castigati procesul vi le recuperati prin instanta de la firma,iar litigiile de munca sunt scutite de taxa de timbru.Daca firma nu face dovada platilor catre dvs.aveti sanse de reusita garantate.
Aveti grija termenul contestatiei este 30 zile de la data comunicarii deciziei.


Din cate am inteles @lidiuta nu doreste sa conteste decizia; lucru de altfel si logic.
Ca atare termenul in care poate sa-si ceara drepturile salariale ce nu i-au fost platite, este de trei ani de la nasterea lor.
Ultima modificare: Marți, 9 Noiembrie 2010
rosu gheorghe, utilizator
Am plecat de la ideea ca este nemultumit si de modul de inchidere al CIM.art.79 alin.8 vs.art.79 alin.7
De aceea am scris 30 zile termen pt contestatie.
Nu prin contestatie isi obtinea drepturile salariale.
C.i.m. trebuia sa inceteze in baza art.79 alin.8 C.mun. si nu in baza art.79 alin.7 C.mun. ... angajatorul nu are cum sa modifice cererea de demisie a unui salariat ...
Prin urmare, se poate contesta decizia de incetarea a c.i.m. si , totodata, prin aceeasi cerere se poate solicita si plata drepturilor salariale restante.

Pentru neplata drepturilor salariale va puteti adresa ITM-ului si/sau Tribunalului judetean in a carui raza aveti domiciliu. Actiunea in instanta este scutita de plata taxelor judiciare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie art.79 ioan-s ioan-s Buna seara. Am plecat de la vechiul loc de munca prin demisie fara preaviz iar pe decizia de incetare apare art.79 alin 1 . Ma intereseaza daca aceasta ... (vezi toată discuția)
Sunt obligata sa demisionez Mati1972 Mati1972 Buna seara...va rog sa ma ajutati...lucrez de 7 luni la aceeasi firma iar ieri mi sa spus sa imi scriu demisia deoarece fiica mea care lucreaza in acelasi loc ... (vezi toată discuția)
Termen contestare decizie incetare cim prin demisie florinita florinita Am un angajat care si-a prezentat demisia in 30.06.2011 cu data icetarii 01.07.2011. Conducerea a fost de acord sa ii dea acceptul fara preaviz. Societatea ... (vezi toată discuția)