Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie modificata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie modificata

Buna ziua.Am lucrat la o firma timp de 4 ani ,iar de cateva luni nu mai primeam salariul .Am depus cerere de demisie prin care am cerut sa mi-se inchida contractul de munca cu art.79 alin.8,iar cand am ridicat cartea de munca era inchisa cu art.79 alin.7 ,ce pot face si unde ma pot adresa pentru ca eu trebuie sa imi recuperez si salariul din acele luni in care nu l-am primit ?Va multumesc:">
In decizia de concediere trebuie obligatoriu sa fie indicat organismul caruia tb sa va adresati in caz de litigii.Daca firma nu poate face dovada ca a platit salariile catre dvs.cel mai bine este sa va adresati instantei.Daca contestati si modul de inchidere al CIM,respectiv articolul si numarul puteti cere si modificarea.Cel mai bine este sa va angajati un avocat,cheltuielile de judecata in cazul in care castigati procesul vi le recuperati prin instanta de la firma,iar litigiile de munca sunt scutite de taxa de timbru.Daca firma nu face dovada platilor catre dvs.aveti sanse de reusita garantate.
Aveti grija termenul contestatiei este 30 zile de la data comunicarii deciziei.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Daca aceasta hotarare a angajatorului,de a va incadra demisia la alin. 7, nu v-a creat obligatii suplimentare fata de acesta, nu-i nicio problema, in sensul ca nu-l scuteste de obligatia de a va platii toate drepturile la zi.
In fond puteti dovedi ceea ce ati cerut prin acea cerere.
Actiune in instanta la tribunalul din raza dumneavoastra de domiciliu.
rosu gheorghe, utilizator
simonaoprica a scris:

In decizia de concediere trebuie obligatoriu sa fie indicat organismul caruia tb sa va adresati in caz de litigii.Daca firma nu poate face dovada ca a platit salariile catre dvs.cel mai bine este sa va adresati instantei.Daca contestati si modul de inchidere al CIM,respectiv articolul si numarul puteti cere si modificarea.Cel mai bine este sa va angajati un avocat,cheltuielile de judecata in cazul in care castigati procesul vi le recuperati prin instanta de la firma,iar litigiile de munca sunt scutite de taxa de timbru.Daca firma nu face dovada platilor catre dvs.aveti sanse de reusita garantate.
Aveti grija termenul contestatiei este 30 zile de la data comunicarii deciziei.

Din cate am inteles @lidiuta nu doreste sa conteste decizia; lucru de altfel si logic.
Ca atare termenul in care poate sa-si ceara drepturile salariale ce nu i-au fost platite, este de trei ani de la nasterea lor.
rosu gheorghe, utilizator
Am plecat de la ideea ca este nemultumit si de modul de inchidere al CIM.art.79 alin.8 vs.art.79 alin.7
De aceea am scris 30 zile termen pt contestatie.
Nu prin contestatie isi obtinea drepturile salariale.
C.i.m. trebuia sa inceteze in baza art.79 alin.8 C.mun. si nu in baza art.79 alin.7 C.mun. ... angajatorul nu are cum sa modifice cererea de demisie a unui salariat ...
Prin urmare, se poate contesta decizia de incetarea a c.i.m. si , totodata, prin aceeasi cerere se poate solicita si plata drepturilor salariale restante.

Pentru neplata drepturilor salariale va puteti adresa ITM-ului si/sau Tribunalului judetean in a carui raza aveti domiciliu. Actiunea in instanta este scutita de plata taxelor judiciare.