Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CM vizat de medicina muncii?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CM vizat de medicina muncii?

Buna ziua,
Va rog daca se poate, sa-mi spuneti daca este obligatoriu ca toate certificatele de concedii medicale sa fie vizate si de medicina muncii sau numai anumite concedii , exemplu risc maternal?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Toate ar trebui. Ordinul Ministerului Sanatatii nr.233/2006 specifica la art.3, pct.6, faptul ca exemplarul 1 (alb) al certificatului de concediu medical este vizat de medicul de intreprindere. La art.10, pct.2, este mentionat cazul in care medicul de intreprindere observa completarea gresita a formularului, ca motiv de refuz de plata a concediului medical de catre angajator.