Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale capacitatea de folosinta a PJ
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

capacitatea de folosinta a PJ

Care este opinia voastra cu privire la urmatoarea speta privind interppretarea prevederilor art. 34 din Decretul Lege 31/1954:

Avand in vedere ca "Persoana juridică nu poate avea decît acele drepturi care corespund scopului ei, stabilit prin lege, actul de înfiinţare sau statut. Orice act juridic care nu este făcut în vederea realizării acestui scop este nul.", poate o PJ sa garanteze cu bunuri proprietatea societatii un credit contractat de o alta societate?

.... parerea mea este ca un astfel de act este lovit de nulitate avand in vedere ca o societate comerciala nu poate avea ca scop garantarea unor obligatii asumate de o alta societate.

astept si opiniile voastre pe marginea acestui subiect

Este posibil si legal daca exista Hotarare AGA. Raspunsul cred ca trebuie cautat in prevederile legii 31/1990 privind societatile comerciale, si nu in cele ale Legii 31/1954. Nu confundati scopul cu obiectul de activitate.
legea 31/1990 nu contine prevederi speciale cu privire la acest aspect si tocmai din lipsa unor astfel de prevederi se naste intrebarea de mai sus.

In vechea lege bancara se putea gasi solutia pentru astfel de situatii, insa in prezent singura reglementare este cea din decretul 31/1954.

Capacitatea de folosinta a societatii comerciale este circumscrisa de scopul pentru care societatea a fost constituita.constituita in scopul garantarii obligatiilor altei societati.
Specialitatea capacitatii de folosinta a societatii este determinat prin precizarea obiectului de activitate al societatii in contractul de societate. Deci, societatea poate incheia numai acele acte juridice (acte de comert) care servesc la realizarea obiectului societatii. Orice act juridic care nu este facut in vederea realizarii acestui scop este lovit de nulitate.