Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract cablu
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract cablu

Buna seara!
In luna mai a anului curent, firma de cablu la care avea abonament bunica mea, a fost cumparata de RDS. Atunci, bunica a semnat un nou contract, pe o perioada de timp nedeterminata.
In septembrie, am fost cu bunica la casieria RDS cu o cerere de reziliere. Casiera nu a primit cererea pe motiv ca avem contract pe 16 luni. Ne-am intors acasa, am cautat contractul si am vazut ca e pe o perioada nedeterminata. Am mers iar la casierie si incerca sa ne minta ca de data asta e pe 14 luni(scria acolo ceva despre abonamentele la internet cu modem in custodie...bunica nu are internet ca nu stie nici sa porneasca un calculator...). In cele din urma dupa ce s-a plictisit de aberat a primit cererea de reziliere, a scris ceva intr-un caiet si inca ceva pe contractul nostru.
Acum o luna am sunat la relatii clienti la rds si am aflat ca in ziua in care am dus acea cerere de reziliere, bunica si-a reinoit contractul, pe o perioada de 16 luni.
Ce e de facut?
Protectia consumatorului clar, sau cereti daune morale, castigati sigur.