avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... partile comune
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

partile comune

Va rog sa-mi spuneti si mie la ce articol din legea 230 sau in norme gasesc despre partile comune, mai exact care sunt acestea ( pod, subsol..etc) enumerate.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: rebell_rose , utilizator 11:34, 11 Noiembrie 2010
Informatiile acestea le gasiti pe tot parcursul celor doua acte normative.
Cititi-le, ca nu sunt lungi! )
Legea 230/2007 art.3 lit.c - proprietate comuna - toate partile dintr-un condominiu care nu sunt apartamente sau spatii cu alta destinatie decat aceea de locuinta;
HG 1588/2007 -Normele art.44 (1) - subsolul; conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa, canalizare, incalzire, casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele; acoperisul si altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere;

Si asa cum vi s-a mai spus,
Informatiile acestea le gasiti pe tot parcursul celor doua acte normative.
Cititi-le, ca nu sunt lungi! )
Va multumesc mult. Le-am gasit si le citesc
Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Utilizarea veniturilor din inchiriere spatiu comun asociatie sarar sarar Utilizarea veniturilor din inchiriere spatiu pentru antene telefonie -2 Am inteles ca aceste fonduri apartin Asociatiei de proprietari si alimenteaza numai ... (vezi toată discuția)
Parti comune xp-kry xp-kry Instalaţiile de apă rece / caldă, de încălzire şi canalizare din subsol şi de pe verticală, până la intrarea în apartamente, inclusiv conducta tip ... (vezi toată discuția)
Pereții exteriori al blocului de 10 etaje nu sunt tot comuni? Lipovan Mariana Lipovan Mariana Reparațiile exterioare al blocului, cine repara fiecare proprietar sau asociația totala (vezi toată discuția)