Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinte pentru sotia unui salariat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinte pentru sotia unui salariat

Buna ziua
Am o nelamurire in legatura cu eliberarea unei adeverinte pentru sotia unui angajat.
Un angajat mi-a cerut eliberarea unei adeverinte pentru sotia lui care este in spital.
In acea adeverinta eu am specificat ca doamna nu este trecuta la sotul ei la deducere suplimentara.
Dupa 2 zile salariatul s-a prezentat cu adeverinta inapoi spunându-mi ca sa scot acea propozitie din adeverinta deoarece ii deranjeaza pe cei de la spital.
Ce ar trebui sa fac in acest caz ? si nu inteleg de ce mi-au trimis-o inapoi ?
Va multumesc
1. Dvs.ati procedat bine.
2. Salariatul sa faca bine sa o treaca pe sotie ca persoana in intretinere si apoi ii dati o adeverinta asa cum doreste si in acest fel sotia este coasigurat la sanatate.
3. V-a trimis adeverinta inapoi pentru ca nefiind asigurata la sanatate va trebui sa plateasca spitalizarea.
Multumesc pentru raspuns