avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinte pentru sotia unui salariat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinte pentru sotia unui salariat

Buna ziua
Am o nelamurire in legatura cu eliberarea unei adeverinte pentru sotia unui angajat.
Un angajat mi-a cerut eliberarea unei adeverinte pentru sotia lui care este in spital.
In acea adeverinta eu am specificat ca doamna nu este trecuta la sotul ei la deducere suplimentara.
Dupa 2 zile salariatul s-a prezentat cu adeverinta inapoi spunându-mi ca sa scot acea propozitie din adeverinta deoarece ii deranjeaza pe cei de la spital.
Ce ar trebui sa fac in acest caz ? si nu inteleg de ce mi-au trimis-o inapoi ?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: dannys , utilizator 12:49, 16 Noiembrie 2010
1. Dvs.ati procedat bine.
2. Salariatul sa faca bine sa o treaca pe sotie ca persoana in intretinere si apoi ii dati o adeverinta asa cum doreste si in acest fel sotia este coasigurat la sanatate.
3. V-a trimis adeverinta inapoi pentru ca nefiind asigurata la sanatate va trebui sa plateasca spitalizarea.
Multumesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta coasigurat nicoletaav nicoletaav avem un salariat, a carei sotie se afla in intretinere, nu are nici un venit, este coasigurata . sotia urmeaza sa nasca; pentru spitalizare va avea nevoie de ... (vezi toată discuția)
Exista calitatea de coasigurat pentru sotie daca sunt despartiti in fapt? irisiris51 irisiris51 Fratele meu este angajat cu carte de munca. El si sotia lui sunt despartiti in fapt. Acum sotia lui este in spital deoarece a suferit o fractura de col femural ... (vezi toată discuția)
In ce conditii financiare poate fi spitalizata o persoana neasigurata Micavas Micavas In ce conditii financiare poate fi spitalizata o persoana neasigurata casatorita cu un asigurat? Conform administratiei spitalului Municipal Bucuresti, un ... (vezi toată discuția)