Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... exista calitatea de coasigurat pentru sotie daca sunt ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

exista calitatea de coasigurat pentru sotie daca sunt despartiti in fapt?

Fratele meu este angajat cu carte de munca. El si sotia lui sunt despartiti in fapt. Acum sotia lui este in spital deoarece a suferit o fractura de col femural si are nevoie de adeverinta medicala pentru a nu plati spitalizarea si interventia chirurgicala . Cei de la firma unde este angajat fratele meu spun ca nu ii pot elibera aceasta adeverinta pentru sotie. Ce trebuie sa faca pentru ai da sotiei sale calitatea de coasigurat?
Nu are nici o importanta daca sunt separati in fapt.legal sunt casatoriti. Pentru amanunte cititi pe site-ul casei de asigurari de sănătate