Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reangajarea unui salariat dupa pensionarea de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reangajarea unui salariat dupa pensionarea de invaliditate

Va rog sa imi spuneti daca unitatea la care am lucrat are obligativitatea legala de a ma reprimi la locul de munca. Practic in ianuarie 2011 am suferit un acident in timp de ma deplasam la locul de munca ( fractura de col femural ), accident considerat de ITM accident de munca. In ianuarie 2011 am suferit prima interventie chirurgicala, iar in sept 2011 ceea de a 2 a, in urma careia am fost protezat. Ca urmarea am fost nevoit sa ma pensionez 1 an de zile, unitatea desfacindu-mi contractul de munca conform art 56 lit c din Codul Muncii. Pnesionarea a fost de invaliditate de gradul doi.
Unitatea nu are obligatia de a va reangaja.
Nu exista niciun text de lege care sa oblige un angajator sa reangajaeze un fost salariat dupa ce acesta a fost pensionat ...
va multumesc pentru raspuns