Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... scutire de impozit pe salar si alte beneficii (grad ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

scutire de impozit pe salar si alte beneficii (grad handicap)

sint o persoana care in urma unui accident a suferit o fractura de col femural. In urma interventiei chirurgiclale mi s-a implantat o proteza necimentata. Fiind incadrat
in munca la data accidentului , as dori sa stiu daca la revenirea la munca beneficiez de drepturile unei persoane handicapate, intrucit nu pot merge inca fiind in perioada
postoperatorie si nici nu doresc sa fiu pensionat provizoriu.
totodata as dori sa stiu daca persoanele care au proteze pe col femural sint sau nu considerate persoane cu handicap
din cate stu, un handicap in sensul medical , intalnit in majoritatea cazurilor de acordare a pensiei de handicap, afecteaza acele persoane cu dizabilitati psihice ori functionale caz in care se integreaza cele care vizeaza afectarea unor functii /simturi vitale. Aceste persoane fiind inapte din punnt de vedere medical de a desfasura activitati lucrative.
Spre deosebire de pensia pe caz de boala (care inceteaza de vreme ce starea de boala a trecut), pensia de handicap (se acorda persoanei aflate intr-o astfel de necesitate si care manifesta continuitate)
Consider speta expusa mai sus de catre dv. ca nu se afla intr-una din cele prevazute de lege pentru a se considera handicap, si inaptitudine de munca (cel putin partiala, insa AJOFM, poate gasi prin aparatul de specialitate ''job-uri'' potrivite persoanei aflate cu anumite ''dizabilitati'' si care sa nu ii puna in pericol sanatatea.
o seara placuta