Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bancruta frauduloasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bancruta frauduloasa

Am nevoie urgenta de un raspuns specializat,
As dori sa stiu sa stiu daca intr-un dosar unde s-a inceput urmarirea penala pentru infractiunea de bancruta frauduloasa, in baza legii 31 a societatilor comerciale, iar in 2006, s-a scos infractiunea de bancruta de la societati comerciale si s-a introdus la o lege noua 85 , a insolventei in anul 2006, se mai poate mentine acuzatia de bancruta in prezent, tinind cont ca societatea comerciala a fost dizolvata si lichidata dar nu in baza legii falimentului sau a insolventei?
Multumiri pentru un eventual raspuns.
Da, se mentine.
Atat timp cat nu a fost dezincriminata si se regaseste in alta norma, savarsirea acestei infractiuni se pedepseste.
Revin: faptul ca societatea a fost dizolvata si radiata nu are nicio relevanta vis-a-vis de fapta penala.