avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bancruta frauduloasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bancruta frauduloasa

Am nevoie urgenta de un raspuns specializat,
As dori sa stiu sa stiu daca intr-un dosar unde s-a inceput urmarirea penala pentru infractiunea de bancruta frauduloasa, in baza legii 31 a societatilor comerciale, iar in 2006, s-a scos infractiunea de bancruta de la societati comerciale si s-a introdus la o lege noua 85 , a insolventei in anul 2006, se mai poate mentine acuzatia de bancruta in prezent, tinind cont ca societatea comerciala a fost dizolvata si lichidata dar nu in baza legii falimentului sau a insolventei?
Multumiri pentru un eventual raspuns.
Cel mai recent răspuns: Gabriela PĂDURARIU , Alte profesii 10:25, 17 Februarie 2008
Da, se mentine.
Atat timp cat nu a fost dezincriminata si se regaseste in alta norma, savarsirea acestei infractiuni se pedepseste.
Revin: faptul ca societatea a fost dizolvata si radiata nu are nicio relevanta vis-a-vis de fapta penala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scurgerea termenului de prescriptie?? JParice JParice Buna ziua, conform art 143 alin (2) din legea 85/2006(legea insolventei) Constituie infracţiunea de bancrută frauduloasă şi se sancţionează cu ... (vezi toată discuția)
Ce inseamna? Dahrma Dahrma Ce inseamna infractiune de bancruta? (vezi toată discuția)
Administrator srl aka.fg aka.fg Buna seara,am o intrebare,daca declansez procedura de insolventa la un SRL, mai pot fi administrator la un altul? Multumesc mult (vezi toată discuția)