avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1054 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca - salariat de 17 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca - salariat de 17 ani

Imi puteti spune care sunt particularitatile unui CIM pentru angajarea unui salariat de17 ani.Eu stiu ca:
- poate lucra 6 ore/zi, 30 pe sapt;
- trebuie sa aibe declaratia scrisa a parintilor prin care ei isi dau acordul ca el sa munceasca;
- nu are voie sa lucreze ore suplimentare de noapte
Ce imi puteti spune de zilele de CO, perioada de proba , preaviz, salariu?
Cel mai recent răspuns: orca , utilizator 07:50, 12 Noiembrie 2010
1. Tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de o pauză de masă de cel puţin 30 de minute, în cazul în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 4 ore şi jumătate.

2. tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de un concediu de odihnă suplimentar de cel puţin 3 zile lucrătoare.

3. salariu trebuie sa nu fie sub minimum pe economie prevazut pentru functia ocupata.

4. perioada de proba este aceeasi...art.31 C.mun.
crisadi a scris:

Imi puteti spune care sunt particularitatile unui CIM pentru angajarea unui salariat de17 ani.Eu stiu ca:
- poate lucra 6 ore/zi, 30 pe sapt;
- trebuie sa aibe declaratia scrisa a parintilor prin care ei isi dau acordul ca el sa munceasca;
- nu are voie sa lucreze ore suplimentare de noapte
Ce imi puteti spune de zilele de CO, perioada de proba , preaviz, salariu?

Nu trebuie declaratia scrisa a parintilor, capacitatea de munca a persoanei fizice se dobandeste de la 16 ani. La implinirea virstei de 15 ani persoana fizica ce se angajeaza are nevoie de acordul parintilor/ tutorelui legal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare minor ramo1305 ramo1305 Pentru angajarea unui minor de 16 ani impliniti, care este norma normala de lucru si salariul minim de incadrare? Multumesc! (vezi toată discuția)
Buna! sunt un minor de 16 ani care doreste sa se angajeze la ... Andrei2366211 Andrei2366211 Buna! Sunt un minor de 16 ani care doreste sa se angajeze la vara, m-am interesat pe acest subiect dar google-ul nu imi da răspunsuri destul de clare, ce ar ... (vezi toată discuția)
Am 17 ani și vreau sa mă angajez Razvan Bebelea Razvan Bebelea Salut , am 17 ani și vreau sa mă angajez ca paznic la profi, mai am 7 luni și fac 18 ani. As dorii sa știu și eu dacă mă poate angaja dacă am 17 ani ... (vezi toată discuția)