Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca - salariat de 17 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca - salariat de 17 ani

Imi puteti spune care sunt particularitatile unui CIM pentru angajarea unui salariat de17 ani.Eu stiu ca:
- poate lucra 6 ore/zi, 30 pe sapt;
- trebuie sa aibe declaratia scrisa a parintilor prin care ei isi dau acordul ca el sa munceasca;
- nu are voie sa lucreze ore suplimentare de noapte
Ce imi puteti spune de zilele de CO, perioada de proba , preaviz, salariu?
1. Tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de o pauză de masă de cel puţin 30 de minute, în cazul în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 4 ore şi jumătate.

2. tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de un concediu de odihnă suplimentar de cel puţin 3 zile lucrătoare.

3. salariu trebuie sa nu fie sub minimum pe economie prevazut pentru functia ocupata.

4. perioada de proba este aceeasi...art.31 C.mun.
crisadi a scris:

Imi puteti spune care sunt particularitatile unui CIM pentru angajarea unui salariat de17 ani.Eu stiu ca:
- poate lucra 6 ore/zi, 30 pe sapt;
- trebuie sa aibe declaratia scrisa a parintilor prin care ei isi dau acordul ca el sa munceasca;
- nu are voie sa lucreze ore suplimentare de noapte
Ce imi puteti spune de zilele de CO, perioada de proba , preaviz, salariu?

Nu trebuie declaratia scrisa a parintilor, capacitatea de munca a persoanei fizice se dobandeste de la 16 ani. La implinirea virstei de 15 ani persoana fizica ce se angajeaza are nevoie de acordul parintilor/ tutorelui legal.