Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

buna ziua .asi avea si eu o intrebare daca ma puteti ajuta.Parinti mei au cumparat o gradina ce ii apartinea vecinului meu prin ani 70 si au facut o hartie de mana si nu si-au intabulat partea de gradina,dar cu gardul au imprejmuit si partea ce au cumparato.De vreo 6 ani vecini mei au vandut la o alta persoana casa si cred ca si gradina mea pe care cred ca o au pe acte,pentru ca parinti mei nu au intabulat acea gradina .eu ce pot sa fac acuma ca asi vrea sa imi construiesc o casa si nu stiu ce trebuie facut .m-ia spus cineva ca prin uzucapiune ca lam folosit peste 30 de ani dar noi nu mai gasim actul acela de mana facut intre parinti mei si vecinul . va multumesc daca ma puteti ajuta
Da, numai o actiune in uzucapiune.
Daca nu gasiti acea chitanta, sa dovediti cu martori ca situatia este asa.
aveti numar postal? dar impozit platiti? o amenda ceva din '70 incoace e?
Formulati o actiune in uzucapiune prin care sa se constate ca ati devenit
propietari prin uzucapiune de lunga durata, respectiv de 30 de ani.
Daca ati dobandit terenul de la dvs invocati si jonctiunea posesiilor.
Daniel Coman a scris:

Daca ati dobandit terenul de la dvs invocati si jonctiunea posesiilor.

da..asa-i..eu cu mine ma unesc si ..castig:dance4: