Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Scoala Nationala de Grefieri
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Scoala Nationala de Grefieri

As dori sa stiu cat dureaza scoala de grefieri si care sunt taxele .
Va multumesc.
Formarea initială se desfăşoară diferit pentru grefierii cu studii superioare juridice, grefierii cu studii superioare de altă specialitate şi grefierii cu studii medii.
- pentru grefierii cu studii superioare juridice durata cursurilor este de 6 luni si constă în pregătirea teoretică şi stagiu practic.
- pentru grefierii cu studii superioare de altă specialitate sau studii medii durata cursurilor este de 1 an si include pregatire teoretică şi stagiu practic.

Pentru înscrierea la concursul de admitere la Scoala Nationala de Grefieri, candidatii vor plati o taxa stabilita anual prin hotarâre a Consiliului Superior al Magistraturii, taxa ce va fi folosita pentru organizarea concursului, constând în cheltuieli de logistica, închirieri de sali de concurs si plata comisiilor de concurs.

La concursul din februarie 2010 , taxa a fost de 300 lei.