Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract

Buna ziua .
Angajatorul are dreptul sa introduca in contracte incheiate cu toate firmele cu care colaboreaza urmatoarea criteriu?
"Beneficiarul se obligă să nu recruteze şi să nu angajeze specialist angajaţi ai prestatorului timp de doi ani de la ultima prezenţa a acestuia la beneficiar ,Nerespectarea poate atrage după sine rezilierea imediată a contractului şi plata valorii contractului pe doi ani ca daune, sau acţionarea în instanţă pentru plata de daune financiare şi/sau morale.?
Beneficiarul (beneficiarele) sunt firmele cu care colaboreaza angajatorul meu si prestatorul este angajatorul meu.
Am intrebarea asta deoarece angajatorul meu a incheiat un astfel de contract cu aproape toate firmele din localitate de unde sunt , astfel eliminind posibilitatea de a schimba locul de munca.
Multumesc
da, aceasta este, indirect, o clauza de neconcurenta. si decat sa ti-o impuna in cim, o impune colaboratorilor.
DA, deoarece contractul este legea partilor. Semnand un astfel de contract partile sunt obligate sa-l respecte.

Exista si antidotul :D!
O varianta ar fi: Infiintezi PF si prestatiile catre firma le faci prin contract intre PF si firma respectiva.
Alta varianta: Respectivul infiinteaza o alta societate in care angajeaza tot personalul de la societatea in cauza.
Nu e foarte stralucita cauza, dar e legala si are si o logica: daca mie beneficiarul imi ia omul prin care eu ii prestez serviciul, evident in scurt timp nu mai am nici oameni si nici beneficiari, deci mor!
Dar... daune financiare si... morale?!! Ma rog...
Aceasta e clauza exacta? Cum ati aratat-o aici?
In rest, in CIM, nu aveti vreo clauza de neconcurenta?