Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere major in continuare studiilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere major in continuare studiilor

Buna ziua.
Se poate acorda pensie de intretinere pentru major in continuarea studiilor retroactiv, inainte de introducerea cererii de chemare in judecata, daca tatal nu mai plateste de un an de zile nici o contributie la costurile studiilor fiului sau?
Exista parctica care sa zica ca se poate?
Va multumesc!
Nu , nu se poate pentru ca majorul aflat in continuarea studiilor se considera ca se afla in nevoie de la data introducerii actiunii, astfel ca pensia se va stabili in sarcina de plata a tatalui doar de la data introducerii actiunii., daca majorul are pana in 26 de ani si face dovada continuarii studiilor.
Starea de pasivitate a majorului aflat in continuarea studiilor de a nu-si cere un drept prevazut de lege, nu poate obliga tatal in nici un fel la plata retroactiva a pensiei de intretinere.