Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monetar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monetar

Monetaru mai este obligatoriu?Din cate stiu nu dar in aceste conditii pe baza a ce se predau banii?Pe baza de dispozitie de incasare?
Monetarul nu mai este obligatoriu dar este recomandat. Banii se predau pe baza z-tului zilnic obligatoriu, scos din casa de marcat fiscala.
=D>si ca sa scapati de o grija faceti si Raportul de gestiune tot pe baza "Z",daca nu cumva mai aveti si facturi de vinzare a marfi:D
Conform art. 6 din O.M.F.P. nr. 2226/2006 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile de cãtre persoanele prevãzute la art. 1 din Legea contabilitãtii nr. 82/1991, republicatã, operatorii economici care au obligatia sã utilizeze aparatele electronice de marcat fiscale nu mai au obligativitatea înregistrãrii veniturilor realizate zilnic utilizând monetarul, chitanta sau alte documente specifice , raportul Z, care cuprinde valoarea totalã zilnicã a operatiunilor efectuate, constituie document justificativ de înregistrare a încasãrilor zilnice în Registrul de casã si în evidenta contabilã a utilizatorului.