Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general se mai folosesc monetare ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

se mai folosesc monetare ?

Daca toate inacasarile trec prin casa de marcat si raportul Z se inregistreaza in registrul de casa zilnic,trebuie taiat si monetar?
ORDIN Nr. 2226 din 27 decembrie 2006
privind utilizarea unor formulare financiar-contabile de către persoanele prevăzute la art. 1 din Legea contabilităţii nr. 82/1991, republicată
ART. 6
(1) Persoanele care nu au obligaţia, în conformitate cu prevederile legale, de a emite factură vor înregistra veniturile realizate zilnic utilizând monetarul, chitanţa sau alte documente specifice, după caz.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică operatorilor economici care au obligaţia să utilizeze aparatele electronice de marcat fiscale.