Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Raport zilnic - comert cu amanuntul
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Raport zilnic - comert cu amanuntul

Buna ziua!
La un magazin, care care casa de marcat si scoate raportul zilnic, mai trebuie intocmit si monetar, sau este suficient Z-tul pentru inregistrarea in contabilitate?
Multumesc
Potrivit art.6 din OMFP nr.2226/2006 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile,inregistrarea veniturilor realizate zilnic se face pe baza de monetar,chitanta sau alte documente specifice. Aceste prevederi NU SE APLICA operatorilor economici care au obligatia sa utilizeze aparatele electronice de marcat fiscale.
Conform acestor prevederi Z-tul este suficient pentru inregistrarea veniturilor in contabilitate.