Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozitul pe tranzactii imobiliare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozitul pe tranzactii imobiliare

Hotarare judecatoreasca ce tine loc de act autentic de vanzare cumparare privind un imobil tranzactionat cu contract sub semnatura privata in anul 1960. Atat vanzatorul cat si cumparatorul sunt decedatati, iar cauza se desfasoara intre mostenitorii cumparatorului in calitate de reclamanti si mostenitorii vanzatorului in calitate de parati. Prin hotarare se recunoaste dreptul de proprietate al cumparatorilor decedati asupra imobilului casa, curte si gradina si dispune succesiunea de pe acestia pe descendenti. Intrebare: cine achita impozitul de 2% asupra tranzactiei avand in vedere faptul ca acesta cade in sarcina vanzatorului?
Dupa parerea mea aceasta sarcina revine mostenitorilor cumparatorului.

Baza legala:

- pct.155 indice 2 din Normele la Codul fiscal prevazand:

În cazul transferului dreptului de proprietate pentru cauză de moarte, prin succesiune legală sau testamentară, calitatea de contribuabil (= cel caruia ii revine sarcina de a plati impozitul ) revine moştenitorilor legali sau testamentari, precum şi legatarilor cu titlu particular;

- conform art. 77 indice 1 , alin.(6) din Codul fiscal:
xxxx - În cazul în care transferul dreptului de proprietate (ca urmare a unei mosteniri - situatia prezentata de dvs.) se realizează prin hotărâre judecătorească impozitul se calculează şi se încasează de către organul fiscal competent.
xxx - Instanţele judecătoreşti care pronunţă hotărâri judecătoreşti definitive şi irevocabile comunică organului fiscal competent hotărârea şi documentaţia aferentă în termen de 30 de zile de la data rămânerii definitive şi irevocabile a hotărârii.

xxx - În situația în care instanțele judecătorești nu transmit în termenul legal documentația prevăzută de lege, organul fiscal poate stabili impozitul datorat, la solicitarea contribuabilului (mostenitorului), pe baza documentației prezentate de acesta. În situația în care la primirea documentației transmise de instanțele judecătorești constată diferențe care conduc la modificarea bazei de impunere, organul fiscal emite o decizie de impunere, conform procedurii legale.

xxx - Baza de calcul a impozitului datorat este cea stabilită potrivit hotărârii judecătorești sau documentației aferente hotărârii, în situația în care acestea includ valoarea imobilului stabilită de un expert autorizat în condițiile legii, respectiv expertiza privind stabilirea valorii de circulație a imobilului.

xxx - În cazul în care în hotărârea judecătorească nu este precizată valoarea imobilului stabilită de un expert autorizat în condițiile legii sau în documentația aferentă hotărârii nu este cuprinsă expertiza privind stabilirea valorii de circulație a imobilului, baza de calcul a impozitului se va stabili în condițiile pct. 1516 din Normele metodologice de aplicare a art.77 indice 1 din Codul fiscal (Legea 571/2003).

Trimiterea la dispozitiile codului fiscal sunt corecte, insa simpla calitate de mostenitor nu presupune implicit acceptarea succesiunii. In speta mostenitorilor vanzatorului nu le-a profitat activul mostenirii drept urmare nu cred ca li se poate imputa pasivul. De asemenea tranzactia a avut loc in 1960, iar vanzatorul a decedat in 1975, data la care oricum acest bun nu mai facea parte din masa succesorala. Daca astept ca mostenitorii cu care intradevar s-a purtat procesul sa achite impozitul, ei fiind 10 la numar imprastiati prin tara s-ar putea sa stau mult si bine cu hotararea in mana fara sa pot intabula. Impozitul este la 3.000 lei.
A ... va-ti referit la mostenitorii cumparatorului
Avand in vedere logica instituirii oricarui impozit, respectiv de a greva asupra anumitor venituri si ca intr-o vanzare cel care realizeaza venitul este vanzatorul, nu stiu daca cumparatorul este dator sa plateasca acest impozit. Se pot incadra la cheltuielile vanzarii ce cad in sarcina cumparatorului?
Chereji Nicolae, Consilier juridic