Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie proprie sau de urmas?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie proprie sau de urmas?

mama mea este pensionra la limta de varsta cu o pensie de358 lei iar tatal meu care a decedat in 1992 avea la aceea data pensie de820. Acum la 3 ani dupa pensionarea mamei aceasta poate beneficia si de pensie de urmas dupa tata? Trebuie sa renunte la pensia ei?
Da poate opta pentru jumatate din pensia tatalui, este un pic mai mult decar are in prezent
Legea 19/2000 art.74-Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie propie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.Conditia de mai sus este ca durata casatoriei sa fi fost de cel putin 15 ani.Pensia pentru un urmas se calculeza prin aplicarea unui coeficient de 50% din punctajul mediu anual realizat de sustinator.Si totusi aici dupa parerea mea,sunt mute necunoscute(probleme).In anul 1992 nu putea ca pensia sa fie 820 de lei,deoarece salariul mediu brut a fost aproximativ 25.470 de lei(dupa calculul facut de mine) diferenta de varsta,sotul in anul 1992 era pensionar iar sotia in anul 2007 dupa 15 ani(este posibil teoretic,dar pentru mine este un semn de intrebare),nu se cunoaste ce fel pensie a avut sotul,ce stagiu de cotizare a avut,la ce vasta a iesit la pensie......etc. O seara buna.
Va multumesc pentru informare. Prea multe nu stiu nici eu in acest moment stiu doar ca tata era pensionar pe caz de boala, iar pensia era de 8.200lei.scuze pentru gresala dar am scris dapa o discutie telefonica cu mama.