avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract leasing financiar titlu executoriu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract leasing financiar titlu executoriu

In anul 2007 am incheiat cu Romstal Leasing un contract de leasing financiar pentru doua camioane

In februarie 2009, datorita problemelor financiare cu care se confrunta firma, am instiintat in scris Romstal ca doresc returnarea camioanelor prin rezilierea unilaterala a contractului, find in imposibilitate de a mai achita ratele de leasing
Pana la acea data toate ratele au fost platite integral si la timp

In mai 2009 am predat la Romstal cele doua camioana si am incheiat un proces verbal de predare primire
Dupa aceasta predare, Romstal ne-a trimis a instiintare de reziliere contract si a cerut sa platim facturile pana la data predarii, lucru pe care l-am si facut imediat

Mentionez ca de la acea data nu am mai rimit nici o factura de la Romstal Leasing pentru plata ratelor lunare la camioanele predate

Acum , dupa 1 an si jumatate, am primit o adresa prin posta de la o societate mandatata de Romstal sa se ocupe de recuperarea creantelor, prin care ne someaza sa platim toate ratele pana in momentul de fata, asta in cnditiile in care nu mai avem nici o factura emisa de Romstal

Suma este extrem de mare si nu are cum sa fie achitata.

Mentionez ca la data incheierii contractului de leasing, am predat Romstal ca garantie si bilete la ordin semnate de mine, care acopereau valoarea bunurilor, bilete cae au ramas in posesia Romstal

Va rog sa-mi spuneti daca in aceasta situatie firma Romstal are dreptul si poate sa execute firma sau administratorul firmei pentru recuperarea creantelor

Ce pot face in aceasta situatie ?

Alte discuții în legătură

Factura cu tva pentru daune contractuale, la un contract de leasing nico_mirea nico_mirea In data de 30 iulie 2007 societatea (un SRL) semneaza ca \"Utilizator\" un Contract de leasing financiar pentru 3 autobasculante de 18 mc in valoare de peste ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa de poluare platita in 2008 thea30 thea30 Buna ziua In anul 2008 am achizitionat 2 autoturisme, in leasing, de la Romstal Leasing. In luna decembrie acestia ne-au transmis ca trebuie platit urgent ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract leasing simoione simoione Buna ziua! Ma confrunt in prezent cu o problema juridica si as vrea sa vad cateva pareri inainte de a lua o decizie . Firma mea are incheiate doua ... (vezi toată discuția)