Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Intrebari despre:Insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Intrebari despre:Insolventa

Buna ziua tuturor.Am urmatoarea problema:
O firma care este in insolventa imi este datoare cu contravaloarea sumei pe lucrarile executate conform contractului.Nu am emis factura.Intrebari:
1.O firma care are bani de primit de la stat poate sa intre in insolventa pentru reorganizare?
2.Daca data de pe factura este dupa inceperea insolventei,voi fii trecut pe lista creantelor?
3.Daca voi fii inclus pe lista,dupa cat timp voi primii si eu banii?
Trebuie sa cititi cu atentie legea insolventei 85/2006

1.Nu stiu
2.Fct trebuie sa fie mai veche de 30 de zile
3.Asta depinde daca nu sunt firme prioritare sau angajatii care nu si-au luat salariile...
1.O firma care are bani de primit de la stat poate sa intre in insolventa pentru reorganizare?

da
insolventa = soc este incapabila sa plateasca datoriile exigibile cu sumele de bani disponibile
2.Daca data de pe factura este dupa inceperea insolventei,voi fii trecut pe lista creantelor?

daca s-a deschis procedura generala nu mai sunteti inscris in tabel ci trebuie sa primiti banii in mod curent conform contractului