Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumpararea unu-i teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumpararea unu-i teren

intentionez s-a cumpar un teren pe care am deja un garaj construit de mine si doresc sa aflu pasi care trebuie sa-i urmez de la inceput cand ajung la notar cu vanzatorul.
Vânzătorul, cumpărătorul, buletine, acte de proprietate, certificat de atestare fiscală (de la primăria în raza căruia este situat terenul care face obiectul vânzării). Notarul vă face taxarea, faceți o cerere pentru eliberarea extrasului de carte funciară și vă face o programare pentru când să vă prezentați la act.
da merci ok, dart actul de vanzare cumparare se face dupa ce se elibereaza extrsul de carte funciara?
NUMAI după eliberarea extrasului. Păi cum altfel vă asigurați că el este proprietarul actual al terenului. Extrasul de carte funciară e actul de identitate al imobilului. Atestă proprietatea la zi a imobilului și dacă e grevat sau nu de vreo sarcină.