Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... solicitare extras CF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

solicitare extras CF

Buna ziua!
In cazul perfectarii unei vanzari programate la notar,cine trebuie sa solicite extrasul de Carte Funciara?Notarul,vanzatorul sau cumparatorul?
Va multumesc frumos!
Extrasul de carte funciară este de două feluri:
- extras de carte funciară de autentificare - eliberat numai notarului public în vederea autentificării actelor notariale cu privire la imobil;
- extras de carte funciară pentru informare - eliberat oricărei persoane interesate de situația juridică a unui imobil.

[ link extern ]
Multumesc frumos!
Deci,notarul,din proprie initiativa trebuie sa solicite extras de carte funciara in vederea vanzarii?
Are vanzatorul sau cumparatorul vreo obligatie in acest sens?
Va multumesc frumos!
Citez din link-ul mentionat : Numai notarul public poate elibera extrasul de carte funciară pentru încheierea de acte notariale (de autentificare), la cererea proprietarului tabular sau moştenitorilor acestuia (conform art. 56 din Legea nr. 7/1996). Aşadar, biroul notarial va obţine extrasul de carte funciară în numele prorietarului.
Va mulțumesc frumos pentru răspuns.

mshboss a scris:

Multumesc frumos!
Deci,notarul,din proprie initiativa trebuie sa solicite extras de carte funciara in vederea vanzarii?
Are vanzatorul sau cumparatorul vreo obligatie in acest sens?
Va multumesc frumos!

Nu ca din proprie inițiativă...actele notariale prin care se transmite dreptul de proprietate nu se pot încheia decât cu obținerea in prealabil a unui extras de Carte Funciară pentru autentificare.
Costul eliberării extrasului va fi suportat de vânzător.