Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata catre notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata catre notar

La vanzarea unui imobil, o garsoniera, eu in calitate de vanzator, ce taxe trebuie sa achit la notar? Mentionez ca vanzarea este in derulare si, la achitarea unei sume de bani din partea cumparatorului, la antecontract, el, cumparatorul a achitat notarului o suma de bani.(pt 2500 euro a achitat 380 lei). La finalizarea tranzactiei eu in calitate de vanzator am de achitat ceva la notar si ce anume( gen intabulare sau ..)Multumesc.
Dvs, ca vanzator trebuie sa puneti la dispozitie actele necesare perfectarii contractului de vanzare cumparare, sa achitati extrasul de carte funciara pentru autentificare, pe care il solicita notarul (costa 40 de lei si se elibereaza in 2-3 zile, sau 200 de lei la urgenta si se elibereaza in aceeasi zi), iar daca pretul vanzarii este mai mare de 450.000 lei, aveti de achitat un impozit catre stat de 3%, calculat la suma ce depaseste 450.000 lei.
Cumparatorul achita onotariul notarial + tva si intabularea de 0,15% din pret.