Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe notariale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe notariale

Buna ziua.
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns ( orientativ).
Ce cheltuieli sunt la vanzarea unui apartament de 150000 ron( taxe + impozit catre stat). [Taxele suportate de vanzator].
Va multumesc frumos.
Din februarie 2017 nu se mai percepe impozit la vanzari, decat pentru tranzactiile ce depasesc 450.000 lei.
Dvs, vanzator trebuie sa puneti la dispozitie toate documentele necesare si nu aveti de achitat decat extrasul de carte funciara pentru autentificare (40 lei) si verificarea regimului matrimonial (15 lei +tva).
Onotariul notarial si intabularea le achita cumparatorul.