Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren!

Buna ziua!
Am unteren intravilan, intr-o localitate la 15 km de municipiul Buzau, pe care intentionez sa-l vand!
Vreau sa stiu ce comisioane o sa platesc la notar pentru vanzarea acestui teren, sau daca sunt impozite graduale dupa anumite praguri financiare si care sunt acestea!
Va multumesc anticipat!
baldovin_trandafira, utilizator
Impozit platiti doar daca tranzacția depășește 450.000 lei.
In rest, dvs, ca vânzător trebuie să puneți la dispoziție actele de proprietate și toate documentele necesare vânzării, să achitați extrasul de carte funciară pentru autentificare (40 lei) si verificarea regimului matrimonial (15 lei + tva).
Onorariul notarial, intabularea si verificarea regimului matrimonial propriu, le achita cumpărătorul, în funcție de prețul vânzării.
Asta este regula generala, însă dvs, părțile va puteti înțelege și diferit (de exemplu, să suportati egal costurile totale).
Multumesc!