Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe si impozite
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe si impozite

Se plateste impozit la vanzarea unui teren arabil in valoare de aprox 200000 ron? Stiu ca taxele notariale le suporta cumparatorul. Eu ca si vanzator am vreo taxa sau impozit de platit?
Dvs, ca vanzator, achitati doar extrasul de carte funciara pentru autentificare (il solicita numai notarul), care costa 40 de lei si puneti la dispozitie actele necesare perfectarii contractului de vanzare cumparare.
De la 1 februarie 2017, nu se mai plateste impozit la vanzari, decat pentru un pret mai mare de 450.000 lei.