Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua. Am o fiica care a fost casatorita in Turcia, a divortat in 2008, procesul de divort a fost pronuntat in Turcia. Pentru a fii valabil si in Romania sentinta, ce trebuie facut? Ar trebui hotarirea ca sa fie valabila si in Romania, pe linga legalizare sa aibe si Apostila de la Haga? Specific ca fiica mea are doua cetatenii, cea romana si cea turca. Va multumesc.
casatoria a fost inregistrata si in romania ?
Cu siguranță. Asigurați-vă că actul original are mențiunea că sentința este definitivă, apostilați actul, traduceți în limba română și legalizați traducerea. Apostila pe sentința eliberată în Turcia o aplică preşedinţii comisiilor judiciare apaţinând tribunalelor penale - pentru actele judiciare - iar pentru actele administrative: în provincii - guvernatorii, vice-guvernatorii, directorul pe
probleme judiciare (Director of Judicial Matters) și în oraşe - viceguvernatorii.
"Cererea de recunoastere a hotararii straine se întocmeste potrivit cerintelor prevazute de Legea105/1992 si va fi însotita de urmatoarele acte:

* copia hotararii straine;
* dovada caracterului definitiv al acesteia;
* copia dovezii de înmanare a citatiei si a actului de sesizare, comunicate partii care a fost lipsa în instanta straina sau orice alt act oficial care sa ateste ca citatia si actul desesizare au fost cunoscute, în timp util, de catre partea împotriva careia s-a dat hotarîrea;
* orice alt act, de natura sa probeze, în completare, ca hotararea straina îndeplineste celelalte conditii prevazute de lege.

Toate aceste acte trebuie însotite de traduceri autorizate care se supralegalizeaza."