avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conflict de interese ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conflict de interese ?

Sant somer indemnizat . Presedintele Asociatiei de locatari , se afla in imposibilitatea de a-si exercita functia,care presupune si o retributie (CONVENTIE).Daca preiau interimatul , cu tot cu "contravaloare" , pierd ajutorul de somaj ?
Cel mai recent răspuns: alexandru gaman , utilizator 13:10, 14 Noiembrie 2010
Daca acea *contravaloare* este mai mare decat valoarea indicatorului social de referinta in vigoare , atunci plata indemnizatiei de somaj va inceta.
valoarea acesteia este 500 lei.
Ajutorul de somaj este de 426 , iar remuneratia la asociatie de 300
Cat este indicatorul social de referinta?Suma celor doua somajul plus indemnizatia de la asociatie nu trebuie sa fie mai mare , sau indemnizatia in sine ?
Ultima modificare: Duminică, 14 Noiembrie 2010
alexandru gaman, utilizator
e in regula.
alexandru gaman a scris:

Ajutorul de somaj este de 426 , iar remuneratia la asociatie de 300
Cat este indicatorul social de referinta?Suma celor doua somajul plus indemnizatia de la asociatie nu trebuie sa fie mai mare , sau indemnizatia in sine ?


Suma de la asociatie nu trebuie sa fie mai mare decat valoarea indicatorului de referinta, care este de 500 lei ...
In speta, puteti prelua interimatul.

Alte discuții în legătură

Presedinte de asociatie, somer redialboss redialboss buna dimineata va rog sa imi spuneti daca sunt presedinte de asociatie si sunt somer in plata , ... (vezi toată discuția)
Poate un somer sa-si deschida asociatie familiala fara a pierde somajul? liliana redai liliana redai Poate un somer sa-si deschida asociatie familiala,fara a pierde somajul? Nu sunt la curent cu noile reglementari...ma intreba o cunostinta daca isi poate ... (vezi toată discuția)
Dreptul muncii - contract de colaborare + somaj cristi_stefan3 cristi_stefan3 Buna ziua ma numesc Catana Mihaela Ramona si as dori sa ma ajutati si pe mine cu o problema. Eu sunt in somaj din luna februarie 2011 si am gasit ca sa muncesc ... (vezi toată discuția)