Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale urmasii D-L 118/1990 si Lg 189/2000 sunt scutite de ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

urmasii D-L 118/1990 si Lg 189/2000 sunt scutite de impozit

Urmasii Decretului - Lege nr. 118/1990 si Legii nr. 189/2000 sunt scutiti de la plata imozitului pe cladiri si teren. Ma refer la sotii/sotiile beneficiarilor celor doua acte normative care au decedat. Spre exemplu bunicul meu care a decedat era beneficiar al Legii 189/2000. Bunica se afla in prezent in posesia unei hotarari eliberate de Casa judeteana de Pensii pe care este mentionat faptul ca este urmas. Primeste o pensie de urmas. Intrebarea mea este daca bunica in baza acestei hotarari beneficiaza de scutire de la plata impozitului pe casa si terenul aferent constructiei?
Sunt aceste persoane asimilate art. 1 din Decretul-lege nr. 118/1990?

Va multumesc anticipat
buna seara
in cazul autoturismelor se plateste impozitul?
Buna seara.Va rog sa-mi raspundeti daca socrul meu, care este beneficiar al legii118( in calitate de sot al soacrei mele decedate care a fost beneficiara titulara a legii ca urmare a stramutarii), poate face cerere pentru primirea unui loc de veci gratuit.
tordoi_marieta a scris:

elis a scris:

Da, bunica dvs beneficiaza de scutire de la plata impozitului pe casa si terenul aferent constructiei. Temeiul legal al acestei scutiri il reprezinta cele doua acte normative.
</b></i></u>

buna ziua!
mama mea beneficiaza de legea 118/1990,cred ca din anul 2002,pana acum nu au fost probleme. acum a primit o somatie de executare silita :
1"-impozit teren intravilan"
2- "taxa aparare civila."(asta habar nu am ce este)
discutand cu doamna de la biroul fiscal ma informat ,ca,impozitul pe teren nu mai trebuie sa plateasca (parca am fi la piata) deoarece e scutita conform legi 118.
dar ca "taxa de aparare civila".trebuie platita.
intreband daca "taxa de aparare civila"este o taxa locala,a raspuns afirmativ.
i-am comunicat ca,din cate stiu ,conform legi 118 .este scutita de taxe locale.
mi-a raspuns ca este o hotarare de consiliu local care ,a stabilit ca aceasta taxa nu se supune legi 118.si, ca,in legea 118, este doar "generic" specificat despre scutire
nu mai inteleg ,este scutita de taxe locale ?
multumesc anticipat!
parula66, utilizator