avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale urmasii D-L 118/1990 si Lg 189/2000 sunt scutite de ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

urmasii D-L 118/1990 si Lg 189/2000 sunt scutite de impozit

Urmasii Decretului - Lege nr. 118/1990 si Legii nr. 189/2000 sunt scutiti de la plata imozitului pe cladiri si teren. Ma refer la sotii/sotiile beneficiarilor celor doua acte normative care au decedat. Spre exemplu bunicul meu care a decedat era beneficiar al Legii 189/2000. Bunica se afla in prezent in posesia unei hotarari eliberate de Casa judeteana de Pensii pe care este mentionat faptul ca este urmas. Primeste o pensie de urmas. Intrebarea mea este daca bunica in baza acestei hotarari beneficiaza de scutire de la plata impozitului pe casa si terenul aferent constructiei?
Sunt aceste persoane asimilate art. 1 din Decretul-lege nr. 118/1990?

Va multumesc anticipat
buna seara
in cazul autoturismelor se plateste impozitul?
Buna seara.Va rog sa-mi raspundeti daca socrul meu, care este beneficiar al legii118( in calitate de sot al soacrei mele decedate care a fost beneficiara titulara a legii ca urmare a stramutarii), poate face cerere pentru primirea unui loc de veci gratuit.
tordoi_marieta a scris:

elis a scris:

Da, bunica dvs beneficiaza de scutire de la plata impozitului pe casa si terenul aferent constructiei. Temeiul legal al acestei scutiri il reprezinta cele doua acte normative.
</b></i></u>


buna ziua!
mama mea beneficiaza de legea 118/1990,cred ca din anul 2002,pana acum nu au fost probleme. acum a primit o somatie de executare silita :
1"-impozit teren intravilan"
2- "taxa aparare civila."(asta habar nu am ce este)
discutand cu doamna de la biroul fiscal ma informat ,ca,impozitul pe teren nu mai trebuie sa plateasca (parca am fi la piata) deoarece e scutita conform legi 118.
dar ca "taxa de aparare civila".trebuie platita.
intreband daca "taxa de aparare civila"este o taxa locala,a raspuns afirmativ.
i-am comunicat ca,din cate stiu ,conform legi 118 .este scutita de taxe locale.
mi-a raspuns ca este o hotarare de consiliu local care ,a stabilit ca aceasta taxa nu se supune legi 118.si, ca,in legea 118, este doar "generic" specificat despre scutire
nu mai inteleg ,este scutita de taxe locale ?
multumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 11 Martie 2015
parula66, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionar, fost deportat in baragan donau44 donau44 Pensionar, fost deportat in Baragan, 1952-1956 beneficiez de indemnizatie conform lege 118/1990, am inteles scutita de impozit; la fel scutit de impozit pe ... (vezi toată discuția)
Sunt scutiti beneficiarii legii 189/2000 de impozitele locale? codrean_a codrean_a Buna ziua, V-as ruga sa-mi indicati daca in baza Legii 227/2015 privind noul Cod Fiscal persoanele incadrate la Legea 189/2000 beneficiaza in continuare de ... (vezi toată discuția)
Beneficiarii d-l 118/1990 si lg189/2000 sunt scutiti si de la plata impozitului pe terenul agricol noryk noryk BUNICA MEA ESTE BENEFICIARA A D-L 118/1990 SI L189/2000 SI NU STIM DACA ARE SCUTIRE SI DE LA PLATA IMPOZITULUI PE TERENUL ARABIL SITUAT IN EXTRAVILAN? (vezi toată discuția)