Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara

de ce acte am nevoie sa dau pe tatal copilului pt pensia alimentara si daca pot pot primi si din urma multumesc anticipat
liana32, utilizator
Pensia de intretinere poate fi stabilita in diverse situatii.
Deci dvs. in care dintre urmatoarele va aflati?
1.-casatorita dar tatal nu contribuie la cresterea si educarea minorului,
2.-divortata si doriti majorare sau stabilire in functie de:
a.stabilita anterior in functie de venitul minim si intre timp tatal s-a angajat si doriti stabilire in functie de venitul realizat, sau
b. stabilita anterior in functie de venitul tatalui si intre timp acesta a ramas fara servici si doriti stabilire in functie de venitul minim pe economie,
c.-stabilita in suma fixa si doriti majorare in functie de venitul realizat actual al tatalui,
3.-in relatie de concubinaj si doriti stabilirea pensiei sau majorare ca mai sus.
In functie de situatia in care va aflati, voi indica si actele necesare.
Reveniti cu detalii.
am stat in concubinaj fetita poarta numele tatalui a promis ca va trimite bani numai sa nu il dau in judecata dar timp de un an nu a trimis nimic daca nu stiu locul de munca ce fac multumesc imi puteti zice daca am vreo sansa
liana32, utilizator
Va puteti raporta la intretinere numai avand in vedere ultimii trei ani.
In cazul in care tatal nu lucreaza sau nu reusiti sa aflati locul sau de munca, pensia de intretinere va fi stabilita prin raportare la salariul minim pe economie - 600 RON.
Spuneti ca tatal minorului nu mai contribuie la cresterea si educarea minorului de un an, insa ati stat in pasivitate si nu l-ati actionat in judecata, prin urmare instanta va obliga paratul la plata pensiei de intretinere de la data introducerii actiunii si nu de la data la care a incetat contributia tatalui, acela fiind momentul in care se considera ca minorul se afla in nevoie.
Pensia va fi stabilita in functie de venitul minim (25 %- daca nu mai are alt copil in intretinere), avand in vedere ca nu detineti date cu privire la locul de munca si daca acesta este sa nu angajat cu forme legale.
Acte necesare:
-certificat de nastere minor in copie xerox,
-adeverinta eliberata de medicul de familie al minorului,
-adeverinta eliberata de gradinita sau scoala la care se afla minorul inscris,
Actiunea privind stabilirea pensiei este scutita de plata taxei de timbru.
Recomandabil este sa solicitati si incredintarea minorului totodata cu stabilirea pensiei de intretinere.
Angajat avocat.