Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva anulat-reactivare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva anulat-reactivare

buna ziua,doresc sa redeschid o firma care a fost suspendata acum cateva luni.dupa suspendarea firmei am primit o hotarare de anulare TVA.vreau sa intreb ce fac dupa ce redeschid activitatea firmei,unde trebuie sa ma adresez pentru reactivarea TVA si cu acte sa ma prezint.
multumesc frumos
Dupa reacivare, mergeti la finante si depuneti vectorul fiscal din nou. Mergeti si de unde ati scos certificatul de inregistrare in scopuri tva.
Buna ziua,

Am un SRL a carui activitate a fost suspendata in luna Mai 2009 ( pe o perioada de 3 ani ).
Am facut reluarea activitatii ( la ORC ) incepand cu 25 Oct 2012.
Inainte de suspendare am fost platitor de TVA.
In urma suspendarii, fiscul mi-a anulat din oficiu calitatea de platitor TVA
( eu nu am facut nici o cerere )
In momentul de fata apar pe site-ul finantelor ca si NEPLATITOR DE TVA.
Pot sa-mi desfasor activitatea in acest mod, sa raman neplatitor de TVA pana la atingerea pragului legal ?
Daca nu, ce solutii exista pentru a ramane neplatitor de TVA ( asa cum sunt in prezent )
Mentionez ca din activitatea curenta nu voi atinge pragul anual al cifrei de afaceri pentru a a fi obligat sa ma declar platitor de TVA , si nu am atins acest prag nici in anii anteriori.
Sunt obligat sa fac o cerere ?
Ce ce intampla daca nu depun nici o cere la fisc, si incep desfasurarea activitatii
in regim fara TVA ?

Va multumesc.