Forum Discuţii juridice Achiziţii publice termen de executie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

termen de executie

in cadrul procedurii de cerere de oferte lucrari s-au calificat doi ofertanti din care unul ,in graficul de lucrari, depaseste termenul de executie prevazut in fisa de date a achizitiei.Criteriul utilizat in cadrul procedurii este "pretul total cel mai mic''.Acelasi ofertant are si pretul mai mic de 85% decat valoarea estimata .Este corect declararea ofertei ca neconforma pentru nerespectarea termenului contractului din fisa de date sau inacceptabila datorita pretrului neobisnuit de mic?
Daca termenul de executie la care s-a angajat ofertantul este mai mare decat cel solicitat prin FD, da, puteti sa il descalificati pe acest criteriu.
In legatura cu pretul, legislatia prevede ca, in cazul in care pretul ofertat este sub 85% din valoarea maxima admisa, AC are obligatia sa ii ceara justificarea pretului. Nu il puteti descalifica pe acest criteriu.
Vedeti HG 925/2006, Art.36^1