Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cresc comisioanele in cazul unui credit preluat de o ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cresc comisioanele in cazul unui credit preluat de o firma de recuperare??

Buna ziua! Am nevoie de o informatie....cresc comiosioanele sau valoarea datoriei in cazul unui credit preluat de o firma de recuperare ? Intentionez sa ma inteleg cu ei sa le achit datoria in 4 transe insa nu stiu daca se adauga comisioane sau creste valoarea datoriei lunar...nu imi permit sa imi angajez un avocat sa ia legatura cu ei!
Nu cresc comisionale initial prevazute,dar valoarea datoriei dv creste ca urmare a obligatiilor financiare ,aferente proceduri de executare
Urmare a cesiunii intervenita intre banca si firma de recuperare creante, raportul juridic dintre dvs (fost client al bancii) si firma de recuperare creante nu mai este supus normelor de protectie a consumatorilor din domeniul financiar-bancar.

Firma de recuperare creante nu este supusa normelor si controlului BNR, intrucit ea nu este banca. Prin urmare, este foarte posibil sa creasca dobanzile si penalitatile.

timi are dreptate... ei nu sunt banca dar nu stiu sa fie cazuri in care au marit dobanda din contract, ci doar calculeaza mai mult comisioane ale alor...
daca va intelegeti cu ei sa platiti in 4 transe stabiliti si detatiile asupra dobanzilor.. va sfatuiesc ca cereti inghetarea debitului pe perioada platilor.