Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contracte de asigurari
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contracte de asigurari

in cazul unui contract cu casa de sanatate si cu casa de pensii care sunt sumele minime lunare ce trebuiesc platite ( eventual procent din salariul minim pe economie ) ?
Pentru anul 2010, se va datora o contributie de asigurari sociale de 31,3% aplicata bazei lunare de calcul de cel putin 600 lei.
1. Pentru pensii, conform prevederilor Legii bugetului asigurarilor de stat se plateste o contributie lunara de asigurari sociale de 31,3% din venitul lunar asigurat.
2. Legea nu prevede un plafon maxim sau minim cu privire la venitul lunar asigurat, stabilirea acestuia fiind la latitudinea persoanei care incheie contractul de asigurare sociala.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
sunt incluse ambele: contributia pentru pensie si cea pentru sanatate in procentul mentionat?
Pentru sanatate procentul de contributie este de 5,5%din venitul asigurat. Aici, venitul minim asigurat este de 600 lei.
deci, azi, minim total: 36,6% * 600= 220 lei!
multumesc frumos pentru amabilitate! :rolleyes: