Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dreptul martorului de a nu da declaratie in procesul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dreptul martorului de a nu da declaratie in procesul penal...

Astazi am avut surpriza sa aflu de la procuror ca martorul nu este obligat sa dea declaratie (in opinia procurorului de caz, evident).
Cu alte cuvinte, s-ar sustine in mod implicit ideea ca martorul ar avea aceleasi drepturi precum invinuitul sau inculpatul in conditiile in care nu a comis nicio fapta prevazuta de legea penala.
Simpa sa calitate era cea de martor, fara sa existe riscul planarii unei acuzatii penale impotriva acestuia intrucat nu a savarsit nicio infractiune.
Ati mai auzit despre dreptul la tacere al martorului in procesul penal?
Pentru mine este o inovatie absoluta in aceasta materie.

NOTA:
Nu ma refer la ipoteza in care martorul declara in calitate de martor ceva si apoi declaratia va fi folosita impotriva sa...desi nu i s-a pus in vedere faptul ca tot ceea ce declara poate fi folosit impotriva sa...
Aha, am inteles. Si ce s-a consemnat totusi pe formular?
Daca privim disp.art 83 c.proc.pen., acolo vedem clar ca se prevede ca martorul are datoria sa declare tot ceea ce stie cu privire la faptele cauzei.
In aceeasi directie avem si art.86 c.proc.c.pen. martorului i se cere sa declare tot ce stie in legatura cu faptele si imprejurarile pentru care a fost propus.
Exceptiile prevazute de lege fiind cele prev. de :
art.80 c.proc.pen.- nu sunt obligate sa depuna ca martori sotul sau rudele apropiate ale invinuitului sau inculpatului si
art.79.c proc. pen.- persoana obligata a pastra secretul profesional nu poate fi ascultata ca martor cu privire la faptele si imprejurarile de care aluat la cunostinta in exercitiul profesiei , fara incuviintarea persoanei sau organizatiei fata de care este obligata a pstra secretul profesional.
Cu alte cuvinte, in orice alta situatie in afara de acestea martorul este obligat nu numai sa se prezinte la audieri, dar sa si declare tot ceea ce stie in legatura cu cauza respectiva.
Alte motive pentru care martorul n-ar fi obligat sa depuna marturie eu personal n-am regasit in procedura penala.
Mai avem legea speciala care protejeaza martorii cat si disp.art 86 indice 1 c.proc.pen.insa cu referire la alte situatii.
:hm:
Adi Stan a scris:

Aha, am inteles. Si ce s-a consemnat totusi pe formular?

Daca ma intrebati pe mine raspunsul este negativ.
A scris pe o foaie alba si s-a semnat de martor si politist.
Procurorul mi-a aratat foaia completata si a zis ca daca martorul nu vrea nimeni nu are ce sa ii faca...
Asa a zis si politistul cand l-am intrebat cum de nu a dat declaratie martorul.
Pe mine nu ma intereseaza la acest moment sa depun plangere penala impotriva martorului mai ales ca este martor in aparare...si pe deasupra nu a comis nicio infractiune...el...

Eu sunt de acord cu Simonete, dar urmeaza sa analizez si jurisprudenta CEDO in cauza Weh vs. Austria.

Parerea mea este ca dupa ce voi citi hotararea CEDO parerea va ramane aceeasi...
Argumentele le voi expune ulterior.

Eumarian, terog sa imi citezi din linkul indicat ce rezulta.Nu il pot accesa si trebuie sa inchid de fiecare data...
Am facut acest lucru de 6 ori si nu pot citi ce scrie...
Ce am citit se refera la invinuit si inculpat.
Mai departe nu am putut citi.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Weh c. Austria permite sanctionarea persoanei care refuza sa depuna marturie.

Ce spuneau ceilalti autori citati (Dabu Valerica, Gusanu Ana Maria) este ca nu exista sanctiuni aplicabile unor asemenea martori sub legea romana, in opinia lor.

Aveti textul pe site-ul INM in format Word aici [ link extern ]

Sunt paginile 5-6 din document. E cam mare sa-l pun aici! Ei spun ca nu exista sanctiuni in legea romana pentru martorul care nu e denuntator si nu doreste sa depuna marturie.
eumarian, utilizator
Nu am trecut de pg 2 din link.Si nu reusesc.

Daca este cum zic dumnealor justitia se va prabusi de-a binelea...
Pana in prezent m-am duelat rezonabil dar daca moda este sa injunghii pe la spate trebuie sa ne adaptam oricat de cavaleri am fi...

Ideea este ca duelul judiciar este important pentru justitie si...e suficient argumentul sun aspect moral...

Cu alte cuvinte, daca se plateste amenda martorului...inculpatul poate scapa...
Cam dificila opinie...