Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... retrocedare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

retrocedare teren

buna,
am o problma la care nu pot sa-i dau de capat
mostenim(4 persoane) un teren in cluj napoca, am depus cerere la primarie in termen
conf legii nr.247
data 19 aug 2005 nr dosar 57745/304
probelma este ca nu am primit nici un raspuns timp de 4 ani
am scos o copie ck apoi am angajat un avocat
aici incepe distractia: a disparut cartea funciara, apoi a disparut dosarul din primarie
orice demers a facut avocatul nu am reusit sa primim un raspuns ca sa putem sa mergem in judecata
acum ce sa fac?
sunt in stare sa cedez draptul asupra terenului uneui tert care, sper eu, va avea mai multe relatii pt a rezolva ceva
ce sa fac?#-o
Buna seara !
Sa inteleg ca avocatul angajat a depus toate diligentele si nu a reusit sa faca nimic ?Mi se pare ciudat ca un avocat sa nu fi reusit sa faca ceva , sa va sfatuiasca in raport de situatia concreta existenta sau ati omis ceva sa ne spuneti.....Aveti dovezi privind depunerea cererii si a documentelor necesare acordarii drepturilor ?
buna seara
va multumesc ca mi-ati raspuns
cererea este depusa si eu am o copie cu nr pe care l-am scris mai sus
avocatul zice ca nu poate face nimic pana nu primim raspuns scris de la primarie
acolo nu am gasit persoana care se ocupa de dosar, ba era in concediu, ba pe teren
oricate hartii a facut avocatul, nu am primit raspuns
cand in final, dupa un an si ceva l-a gasit pe acest domn Dorinel Rusu, acesta a spus ca nu se gaseste dosarul
deci si acesta a disparut
si ca sa refacem dosarul cu toate actele pe care le-am depus initial
dar ca raspunsul este negativ
o seara frumoasa, dalia
Mda , pentru faptul ca nu vi s-a raspuns in tremenul legal de 30 de zile trebuia sa sesizati instanta de judecata pt. obligarea efectuarii raspunsului ; de asemenea trebuia sa depuneti o plangere pt a se lua masurile ce se impun ( administrative,penale , dupa caz) impotriva functionarului care raspunde de compartimentul respectiv .
Intr-adevar , pana nu primiti un raspuns scris la cererea depusa nu aveti ce contesta , dar nici sa stati peste 1 an ca sa primiti un raspuns .... Marea problema este insa cu actele din dosarul depus , nu ati depus actele in xerocopie ?
buna
ba da, in xerocopie au fost depuse
dar acum ni se cere sa refacem dosarul
pe mine ma intriga faptul ca avocatul nu ia nici o masura impotriva acestui functionar
din cate am inteles, se pot face mai multe lucruri
daca refacem dosarul mai asteptam inca 5 ani si apoi?
sincer, mi-e teman ca aici se invart interese foarte mari, terenul este in oras, este foarte scump si mi-e teama sa nu fi fost si avocatul "acostat", pt ca prea si-a schimbat atitudinea bataioasa
la inceput mi-a zis ca o sa cerem teren in loc sau cladire(este o biserica, tramvai si lukoil acolo) deci in natura se poate retroceda o parte, se discuta chiar ca lukoilul este ilegal pe teren si sa fie chemati la discutii
totul s-a oprit brusc
nu mai stiu ce sa cred
va multumesc
Puteti actiona in judecata Primaria si Comisia de aplicare a legii (18 sau 10, nu cunosc regimul juridic al terenului) pentru obligatie de a face , respectiv pentru obligatia de a emite titlul de proprietate ori de a inainta Prefecturii dosarul in vederea emiterii titlului .In instanta sigur veti cunoaste adevarul despre situatia dosarului dvs. Actiunea nu este supusa vreunei taxe de timbru. In cazul in care va fi necesar, veti reface dosarul , dar exista sigur o solutie a cazului dvs.
Av.Ioana Cazacu