Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... retrocedare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

retrocedare teren

buna,
am o problma la care nu pot sa-i dau de capat
mostenim(4 persoane) un teren in cluj napoca, am depus cerere la primarie in termen
conf legii nr.247
data 19 aug 2005 nr dosar 57745/304
probelma este ca nu am primit nici un raspuns timp de 4 ani
am scos o copie ck apoi am angajat un avocat
aici incepe distractia: a disparut cartea funciara, apoi a disparut dosarul din primarie
orice demers a facut avocatul nu am reusit sa primim un raspuns ca sa putem sa mergem in judecata
acum ce sa fac?
sunt in stare sa cedez draptul asupra terenului uneui tert care, sper eu, va avea mai multe relatii pt a rezolva ceva
ce sa fac?#-o
cazacuioana a scris:

Puteti actiona in judecata Primaria si Comisia de aplicare a legii (18 sau 10, nu cunosc regimul juridic al terenului) pentru obligatie de a face , respectiv pentru obligatia de a emite titlul de proprietate ori de a inainta Prefecturii dosarul in vederea emiterii titlului .In instanta sigur veti cunoaste adevarul despre situatia dosarului dvs. Actiunea nu este supusa vreunei taxe de timbru. In cazul in care va fi necesar, veti reface dosarul , dar exista sigur o solutie a cazului dvs.
Av.Ioana Cazacu

D-na avocat , o actiune in instanta nu ar avea obiect pentru ca nu s-a comunicat raspunsul la cererea de acordare a dreptului .... sunt de acord cu dvs. in ceea ce priveste gasirea unei solutii.....