avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... retrocedare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

retrocedare teren

buna,
am o problma la care nu pot sa-i dau de capat
mostenim(4 persoane) un teren in cluj napoca, am depus cerere la primarie in termen
conf legii nr.247
data 19 aug 2005 nr dosar 57745/304
probelma este ca nu am primit nici un raspuns timp de 4 ani
am scos o copie ck apoi am angajat un avocat
aici incepe distractia: a disparut cartea funciara, apoi a disparut dosarul din primarie
orice demers a facut avocatul nu am reusit sa primim un raspuns ca sa putem sa mergem in judecata
acum ce sa fac?
sunt in stare sa cedez draptul asupra terenului uneui tert care, sper eu, va avea mai multe relatii pt a rezolva ceva
ce sa fac?#-o
Cel mai recent răspuns: Adrian Marin , Consilier juridic 08:12, 19 Noiembrie 2010
cazacuioana a scris:

Puteti actiona in judecata Primaria si Comisia de aplicare a legii (18 sau 10, nu cunosc regimul juridic al terenului) pentru obligatie de a face , respectiv pentru obligatia de a emite titlul de proprietate ori de a inainta Prefecturii dosarul in vederea emiterii titlului .In instanta sigur veti cunoaste adevarul despre situatia dosarului dvs. Actiunea nu este supusa vreunei taxe de timbru. In cazul in care va fi necesar, veti reface dosarul , dar exista sigur o solutie a cazului dvs.
Av.Ioana Cazacu

D-na avocat , o actiune in instanta nu ar avea obiect pentru ca nu s-a comunicat raspunsul la cererea de acordare a dreptului .... sunt de acord cu dvs. in ceea ce priveste gasirea unei solutii.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retrocedare teren nicoleta dalia nicoleta dalia din 2005 primaria cluj-napoca nu a dat un raspuns in scris la cererea de retrocedare a unui teren acum aflam ca a disparut dosarul cu toate actele din ... (vezi toată discuția)
Obtinere titlu de proprietate. Mariana Ion Mariana Ion In anul 1979 mama mea a cumparat in orasul Gaesti, Jud.Dambovita o locuinta cu 1400 m.p.teren aferent curte si gradina intravilan imprejmuit. In baza legii de ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de constructie gc gc am depus si eu actele la primarie pentru a primi autorizatie de constructie a unei case si nu am primit-o deoarece drumul de acces la parcela mea este privat ... (vezi toată discuția)