Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... martori
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

martori

am 4 martori doar ca 2 dintre ei nu sunt in tara .ma gandesc ca vor declara adevarul ca si pana acu.in caz ca judecatoriima vor gasii vinovat, cu martorii ce se va intampla,ei au primit amenda administrativa de la prim-procuror daca nu se prizinta,ce pot pati?
In situatia in care instanta apreciaza util si necesar audierea acestora,va dispune procedura legala de citare
In caz de refuz de prezentare la instanta,se pot dispune impotriva martorilor ,sanctiuni pecuniare si nu numai
ok se prezinta si instanta considera ca nu spun adevarul,vor mai fi amentati?au primit amenda pentru marturie mincinoasa si au depus contestatie
Daca martorii nu vor spune adevarul se poate formula plangere penala impotriva lor pentru marturie mincinoasa sau se poate sesiza din oficiu procurorul pentru aceasta.
Fiti mai coerent si dati detalii.
Martorii nu cred ca au fost amendati pentru marturie mincinoasa pentru ca ei trebuie judecati pentru aceasta infractiune.#-o