Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Amenintare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Amenintare

Buna ziua,
Sunt in divort dupa 16 ani de casatorie. Am 2 baieti minori. Dupa multe scandaluri, sotul a fost de acord cu divortul si custodia mea . Imediat dupa primul termen s-a mutat la o alta femeie( dupa ce i-am spus sa aleaga intre ea si copii). Eu nu l-am mai cautat, copiii insa il tot suna sa-i spuna cate ceva( probabil ca le este dor de el) si ba le inchide, ba nu are telefonul deschis. De cateva zile primesc bip-uri cu nr privat si ieri am primit telefon de la o d-na care m-a amenintat ca , daca il mai bat mult la cap cu copiii pe iubitul ei, are ea grija de mine si de toata familia mea , in special de copii.Cum sa procedez? L-am chemat pe tatal copiilor si i-am spus, el bineinteles ca ma face pe mine nebuna si tine cu amanta dar sunt copiii mei, i-am crescut singura(fizic) , tin la ei mai mult decat la viata mea . Nu permit sa-si bata joc cineva de ei, mai ales dupa suferinta pe care le-a provocat-o tatal lor.Va rog sa-mi dati un sfat.
Va multumesc din suflet, Liliana
s-a incheiat procesul de divort?
Procesul nu s-a incheiat, mai avem un termen, apoi sper sa ne linistim.
sun_shinelily, utilizator
Amenintarea este o infractiune prevazuta si pedepsita de Codul penal. Daca continua cu amenintarile depuneti o plangere la politie.

Intr-adevar divortul poate produce suferinte pentru copii minori :(
Cum sa dovedesc ? Chiar daca as putea, nu as mai face asa ceva...sa expun iar copiii , chiar nu merita tatal lor sa -i fac jocul. Atat ii duce pe ei capul.Poate se convinge d-na ca nu-l mai vrea nimeni inapoi si se linisteste. Am fost foarte furioasa cand am primit acel telefon, copiii nu au aflat , de aceea as vrea sa trec peste tot si sa rezist pana la proces. Daca martorul pt copii este audiat, mai dureaza pana la pronuntarea sentintei?
Probabil ca apele se vor linisti dupa pronuntatea divortului.In cazul in care audiati ultimul martor si sunt depuse la dosar ancheta sociala si adeverintele de venituri divortul se va pronunta la urmatorul termen de judecata