Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua !! În caz de divorț și cerere de a vedea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua !! În caz de divorț și cerere de a vedea copiii ...

Bună ziua !! În caz de divorț și cerere de a vedea copiii ( din partea tatălui) , se pot folosi probe audio în instanță ( discuții dintre tata și copii sau dintre tata și mama copiilor ) , acesta neavând alte dovezi sau martori pentru a dovedi că spune adevărul....????? Mama șantajează emoțional copiii și ii amenință că nu or sa o mai vadă niciodată dacă mai cer sa meargă la tatăl lor sau sa il vada pe tatăl lor în acele discuții audio (copiii fiind minori - 5 si 7 ani) . Va rog mult să îmi răspunde-ți !!!! Tatăl e disperat !!!
Emy., utilizator
Puteți solicita ca minorul de 7 ani sa fie ascultat de instanta de judecata. În cazuri excepționale pot fi audiați și minorii cu vârsta sub 10 ani.
Se pot folosi și probele audio-video.
Minorii sunt mari, la vârsta asta instanta va încuviințareza un program de vizita cu ei, la domiciliul dvs. Trebuie doar sa îl solicitati pe calea unei ordonanțe presedintiale.
Contactați un avocat și discutați în detaliu situația.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Trebuie analizată și admisibilitatea probei.
Sunt multe probleme de analizat în astfel de cazuri, la cum puneti problema.

Scris din București 2022
Dacă partea adversa se opune probele audio nu vor fi admise.Puteti încerca dar nu va bazați doar pe ele încercați sa administrați un probatoriu complex inscrisuri(poate capturi fb whatsapp),martori,interogatoriu etc.Disperarea se rezolva apelând la avocat...

Multumesc mult pentru raspuns dna avocat Neagu !! Deja fratele meu a depus in instanta cerere prezidențială, a avut loc prima înfățișare ieri ( vineri) , dar judecătorul nu i-a acceptat probele audio !!! El nu are martor sa aduca ( nu are cum sa dovedească , că soția minte si că ea amenință și își santajeaza emoțional copiii ..... decat prin acele înregistrări audio) , soția are martor o prietenă de-a ei , pe care judecătorul a acceptat să fie audiată !!! A fost fixat un nou termen de judecată pentru luna viitoare !! Nu știu ce poate face fratele meu in această situație, e disperat !!! Sotia încearcă pe toate căile posibile să îi îndepărteze pe copii de tatăl lor , nu il lasă să îi vadă pe copii decât când decide ea ! Avocatul pe care fratele meu il are in prezent spune că a făcut tot posibilul.... si ca părerea dansului este ca soția are probleme psihice...după ce a auzit înregistrările audio și a văzut mesajele dintre ei doi.... Se mai poate face ceva ??? Multumesc încă odată !!
Avocat Neagu Elena a scris:

Puteți solicita ca minorul de 7 ani sa fie ascultat de instanta de judecata. În cazuri excepționale pot fi audiați și minorii cu vârsta sub 10 ani.
Se pot folosi și probele audio-video.
Minorii sunt mari, la vârsta asta instanta va încuviințareza un program de vizita cu ei, la domiciliul dvs. Trebuie doar sa îl solicitati pe calea unei ordonanțe presedintiale.
Contactați un avocat și discutați în detaliu situația.

Multumesc mult pentru ajutor !!!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Dacă partea adversa se opune probele audio nu vor fi admise.Puteti încerca dar nu va bazați doar pe ele încercați sa administrați un probatoriu complex inscrisuri(poate capturi fb whatsapp),martori,interogatoriu etc.Disperarea se rezolva apelând la avocat...