Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... 1% - 25%?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

1% - 25%?

In prezent, pentru participarea la lucrarile comisiei de concurs, precum si la cele ale comisiei de solutionare a contestatiilor, membrii acestora au dreptul la o indemnizatie reprezentand 1% din salariul de baza, stabilit conform legii.

Eu am fost membru in 6 comisii de concurs, iar indemnizatia mi-a fost diminuata cu 25%.

Mi-am zis ca mare e gradina Domnului, iar tembelismul popular in floare.

Oare nu am pacatuit?
nuuuu, n-ai pacatuit :))
Daca prin tembelism popular va referiti la cei care au dat legea cu taierea cu 25% aveti dreptate....#-o

In urma aplicarii Legii nr. 118/2010 noul salariu de baza se diminueaza cu 25% iar apoi se va aplica fabulosul procent de 1%...:hammer:

LEGE nr. 118 din 30 iunie 2010 (*actualizata*)
privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar
ART. 1
(1) Cuantumul brut al salariilor/soldelor/indemnizatiilor lunare de incadrare, inclusiv sporuri, indemnizatii si alte drepturi salariale, precum si alte drepturi in lei sau in valuta, stabilite in conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si ale Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 1/2010 privind unele masuri de reincadrare in functii a unor categorii de personal din sectorul bugetar si stabilirea salariilor acestora, precum si alte masuri in domeniul bugetar, se diminueaza cu 25%

HOTARARE nr. 611/2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea si dezvoltarea carierei functionarilor public
ART. 42
(1) Pentru participarea la lucrarile comisiei de concurs, precum si la cele ale comisiei de solutionare a contestatiilor, membrii acestora au dreptul la o indemnizatie reprezentand 1% din salariul de baza, stabilit conform legii.

Nu indemnizatia in sine se reduce, ci salariul de baza la care se aplica cei 1% este mai mic cu 25%, conform onoratei legi 118/2010.
Kyandra, moderator
HG 611/2010
Art. 42. - (1) Pentru participarea la lucrările comisiei de concurs, precum şi la cele ale comisiei de soluţionare a contestaţiilor, membrii acestora au dreptul la o indemnizaţie reprezentând 1% din salariul de bază, stabilit conform legii.
(2) Persoanele care asigură secretariatul comisiilor de concurs şi al comisiilor de soluţionare a contestaţiilor au dreptul la o indemnizaţie de 1% din salariul de bază, stabilit conform legii.
(articol modificat prin art. XVII din O.U.G. nr. 35/2009, în vigoare de la 14 aprilie 2009)

Lg. 118/2010
Art. 1. - (1) Cuantumul brut al salariilor/soldelor/ indemnizaţiilor lunare de încadrare, inclusiv sporuri, indemnizaţii şi alte drepturi salariale, precum şi alte drepturi în lei sau în valută, stabilite în conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice şi ale Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 1/2010 privind unele măsuri de reîncadrare în funcţii a unor categorii de personal din sectorul bugetar şi stabilirea salariilor acestora, precum şi alte măsuri în domeniul bugetar, se diminuează cu 25%.

Lg. 330/2009 Anexa III
Art. 22. - (1) Funcţionarii publici au următoarele drepturi prevăzute de alte acte normative, al căror cuantum se suportă de la bugetul de stat, bugetul local sau, după caz, de la bugetul asigurărilor sociale de stat:
a) indemnizaţiile stabilite pentru activităţi suplimentare la care este desemnat să participe în cadrul unor comisii organizate în condiţiile legii;
b) alte drepturi care nu sunt de natură salarială, stabilite în condiţiile legii.
(2) Drepturile prevăzute la alin. (1) se acordă în condiţiile şi în limitele prevăzute în actele normative prin care sunt reglementate.

Rezulta cuantumul indemnizatiei de concurs este 1% din salariul de baza (nu din cuantumul redus cu 25%) la care se aplica reducerea de 25%
Atata timp cat salariul de baza se stabileste "conform legii" iar in acest moment exista o lege care spune ca, cuantumul acestuia se diminueaza cu 25%, chiar nu inteleg cum se poate aplica procentul la salariul nediminuat in afara de cazul in care cineva pune diferenta din buzunarul propriu #-o...