Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale certificat constatator ORC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

certificat constatator ORC

Stie cineva sa-mi spuna daca pentru un certificat constatator ce se elibereaza de ORC se poate face cerere si prin posta sau trebuie neaparat sa ma deplasez la sediul ORC? Mentionez ca eu locuiesc in alt judet decat cel in care firma pt.care solicit certificatul isi are sediul social. Sau se poate solicita prin intermediul ORC din judetul unde locuiesc ? Multumesc!
Se poate trimite si prin e-mail sau fax, eu asa am procedat in cateva randuri. Insa sa nu va asteptati sa va elibereze certificatul constatator in aceeasi zi.
Toate aceste informatii le poti afla si de la sediul ONRC din localitatea ta dand un telefon. Insa ca un raspuns, da poti solicita si prin posta un certificat constator
Va multumesc amandurora pt.raspuns! Vreau doar sa mai intreb cum se procedeaza cu taxa de eliberare a certificatului in cazul in care o solicit prin posta sau fax etc? Se plateste in contul ORC respectiv si se anexeaza la cerere?
O copie de pe ordinul de plata sau de pe chitanta de la posta se trimite odata cu cererea. Insa nu ar strica daca ai telefona in prealabil la ORC, pentru ca de cand am procedat in felul acesta poate s-a mai schimbat procedura.
Mult succes!
Multumesc f.mult Ionut!