Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general investitie sau reparatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

investitie sau reparatie

cheltuielile efectuate pentru repunerea in functiune a unei instalatii oprite pentru care nu au fost intreprinse masuri de conservare( intretinere, alte reparatii) constituie o modernizare si se majoreaza valoarea instalatiei sau o reparatie si se inregistreaza pe cheltuieli?
Daca are loc o inlocuire de piese pt.a fi functionala inregistrati pe reparatii.Insa daca odata cu repararea cresc performantele utilajului respectiv prin adaugarea unor componente care ii sporesc valoarea semnificativ considerati modernizare si cresteti valoarea mijlocului fix.