avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1462 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca contabilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca contabilului

Buna ziua,
Va rog sa - mi precizati daca un contabil( nu este contabil sef, dar are CFP) poate sa intocmeasca si statele de plata, asa solicita el deoarece nu prea isi justifica postul, probabil.....Fac precizarea ca este contabil la o institutie de invatamant, unde statele de plata sunt intocmitre de secretarul unitatii.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Popa Adrian , Contabil 20:35, 17 Noiembrie 2010
Statele de plata sunt intocmite de secretariatul unitatii????????????
Mi se pare grav.
Normal ca trebuie sa fie intocmite de contabil
Ileana popa a scris:

Buna ziua,
Va rog sa - mi precizati daca un contabil( nu este contabil sef, dar are CFP) poate sa intocmeasca si statele de plata, asa solicita el deoarece nu prea isi justifica postul, probabil.....Fac precizarea ca este contabil la o institutie de invatamant, unde statele de plata sunt intocmitre de secretarul unitatii.
Multumesc!


Intocmirea statelor de plata tine de departamentul de resurse umane sau de cel de contabilitate mai putin de catre secretariatul unei societati sau unitati de invatament.
In ultima instanta statele de plata vor fi intocmite de persoana care are decizie in acest sens si care raspunde de corectitudinea intocmirii lor.
secretariatul unei unitati de inv.reprezinta compartimentul de resurse umane- pentru cine nu cunoaste si are impresia ca acolo se fac cafele si se dau telefoane- !( adica acolo se intocmesc statele de functii, situatiile statistie, contracte de munca, se completeaza carnetele de munca, se intocmesc dosarele de pensionare.... lista este f.f. lunga, si mai mult, secretarul are in fisa postului aceste competente. Contabilul prin fisa postului are obligatia sa faca partea de viramente la salarii!!!!!
Ok. Am inteses punctul domneavoastra de vedere. Pentru a face salarii trebuie sa ai ceva cunostinte de legislatie si contabilitate, si de aceea ma referea ca in mod normal un contabil face salariile.
Raspunsul la problema dumeavoastra este simplu. Fiecare va face exclusiv ce spune fisa postului, si gata, problema rezolvata.

P.S. si eu sunt economist pe contabilitate si va spun ca munca acesta este complexa si grea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverintele de venit net uta72 uta72 sunt responsabil cu intocmirea statelor de plata ( ocup functia de secretar scoala) , as dori sa stiu cine trebuie sa intocmeasca adeverintele de venit ( ex. ... (vezi toată discuția)
Angajare AxinteG AxinteG Buna seara, va rog ajutor intr-o problema : am participat la un concurs pentru ocuparea unui post contractual vacant de secretar școală pe perioadă ... (vezi toată discuția)
Atribuțiile fisei postului sunt proprotionale normei? Mariana 18 Mariana 18 Sunt administrator financiar 0,5 norma învățământ preșcolar de stat și neexistând secretar în unitate am pe lângă atribuțiile de contabil și viza ... (vezi toată discuția)